برنامه‌ی یکپارچه پاکسازی اتمسفر از آلودگی هوا

یکی از مشکلات اساسی جوامع امروزی و بخصوص کشورهای در حال توسعه است. یکی از این کشورها آفریقای جنوبی است که در منطقه‌ی ژوهانسبورگ خود با تجمعی از آلودگی‌ها روبرو است. مقامات این کشور به تازگی تصمیم گرفته‌اند تا با جمع‌آوری اطلاعات عظیم داده و اینترنت اشیاء و ترکیب این موارد، قدمی اساسی برای حل این مشکل بردارند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.آلودگی هوا سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر را در سرتاسر جهان می‌کشد. این آمار نگران کننده به طور عجیبی در حال افزایش است و خطر آن در کشورهای در حال توسعه بیش از بقیه‌ی مناطق حس می‌شود. ژوهانسبورگ به عنوان قلب صنعتی آفریقای جنوبی، یکی از مناطق حساس و پر جمعیت است که آلودگی هوای زیادی در آن وجود دارد. مقامات این منطقه قصد دارند با همکاری با شرکت‌های بزرگی مانند IBM و CSIR با استفاده از اطلاعات بدست آمده از Big Data و اینترنت اشیاء، راه حلی اساسی برای این مشکل بیابند.

شرکت IBM از یک سال پیش برنامه‌ای به نام افق سبز یا Green Horizon را شروع کرده که کشور چین به عنوان هدف اصلی آن بوده است. چین در دو دهه‌ی اخیر پیشرفت صنعتی سرسام‌ آوری داشته است و آلودگی هوا به شکل نگران کننده‌ای در آن در حال رشد است و مقامات این کشور امیدوارند تا با اجرای برنامه‌های کنترلی، حالتی تعادلی بین رشد اقتصادی و تولید آلودگی ایجاد کنند. برخی از برنامه‌های این کشور برای کنترل آلودگی هوا شامل محدودیت‌های ترافیکی و صنعتی می‌شوند. رئیس جمهور این کشور نیز در سفر اخیری که به آفریقای جنوبی داشته است، کمک مالی زیادی به برنامه‌ی تحقیقاتی ژوهانسبورگ داشته تا دانشمندان این برنامه نتایج خود را در این کشور نیز اجرا کنند.

در ابتدای این برنامه‌ی علمی، اطلاعات تاریخی در کنار اطلاعات زنده از آب و هوای منطقه جمع آوری می‌شوند تا مواردی مانند ماهیت آلودگی هوا، علل آن و روش‌های از بین بردن آن بررسی شوند. یکی از نتایج این تحقیقات، برنامه‌ای برای پیش بینی وضعیت آلودگی هوا خواهد بود. این برنامه خواهد توانست روند ایجاد آلودگی را تا چند هفته پیش بینی کند. نقش اساسی در جمع آوری اطلاعات و توسعه‌ی این برنامه را ، تجهیزات هوشمند و ایفا می‌کند. نتایج این تحقیقات پس از گشترش در آفریقای جنوبی، در کل قاره‌ی آفریقا استفاده خواهند شد. این برنامه در حال حاضر دو مرکز اصلی در کنیا و آفریقای جنوبی دارد.

انجام پروژه‌های عملی برا رفع آلودگی هوا باید هر چه زودتر توسط دیگر کشورها نیز انجام شود. ژوهانسبورگ منطقه‌ای است که هنوز مقدار آلودگی هوا در آن به حد اضطرار نرسیده است. اما مقامات این منطقه با اجرای برنامه‌های اینچنینی قصد دارند پیشگیری لازم را قبل از وقوع فاجعه‌های زیست محیطی انجام دهند. اما نقش IBM به عنوان یک شرکت فعال آی تی در این میان چیست؟ طبق گفته‌ی کارشناسان این شرکت، استفاده از اینترنت اشیا و پردازش‌های یکپارچه، از ماموریت‌های IBM در این پروژه‌ی علمی است. با نگاه کلی به این پروژه و تیم‌های حاضر در آن به پیوستگی میان شاخه‌های مهندسی و ارتباط نزدیک آنها با یکدیگر پی می‌بریم. مهندسان مکانیک و الکترونیک به عنوان بازوهای اصلی این پروژه در ساخت قطعات و تجهیزات فعالیت خواهند داشت و مهندسان شبکه و آی تی نیز وظیفه‌ی خطیر برقراری ارتباط و تحلیل داده‌های جمع آوری شده را بر عهده خواهند داشت.

منبع: popularmechanics

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *