جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به طور مشترک به سه نفر اهدا شد

۲۰۱۶ روز گذشته صاحبان خود را پیدا کرد. این جایزه بصورت مشترک به سه دانشمند اهدا شد. موضوع اصلی مطالعات این دانشمندان ، اسفاده از مفاهیم ریاضی برای توجیه رفتارهای موادی مانند سوپرهادی‌ها بوده است. در ادامه با انجینیک همراه باشید.David J. Thouless و F. Duncan M. Haldane به همراه J. Michael Kosterlitz، سه دانشمند بریتانیایی هستند که از دهه ی ۱۹۷۰ در حال انجام تحقیقات برای کشف فازهای مبهم مواد بوده‌اند. این دانشمندان در تلاش بوده‌اند تا با استفاده از مفاهیم ریاضی، ویژگی‌های کوانتومی فازهای هاص مواد را درک کنند. روز گذشته، آکادمی رویال علمی سوییس، جایزه‌ی ۲۰۱۶ را به پاس خدمات چدساله‌ی این افراد به آنها اهدا کرد. نیمی از این جایزه متعلق به Touless است و نیمی دیگر مشترکا به Haldane  و Kosterlitz اهدا شد.

این دانشمندان در تحقیقات خود با استفاده از مفاهیم ریاضیاتی توپولوژی، سعی در فهمیدن خواص ویژه‌ی موادی مانند سوپرهادی‌ها، سوپرمیعانات و فیلم‌های نازک آهنربایی بوده‌اند. سال‌ها تحقیقات این سه دانشمند بر روی حالاتی از مواد با ضخامت‌هایی بسیار کوچک بوده‌اند که می‌توان آنها را دو بعدی نامید. نکته‌ی مهم تحقیقات این سه دانشمند، استفاده از توپولوژی بوده است. توپولوژی، مفهومی ریاضی است که تغییرات ناگهانی و یا مرحله‌ای مواد را در شرایط گوناگون بررسی می‌کند. برخی از نتایج تحقیقات این دانشمندان در زمانی که شروع به تحقیق کرده بودند، از لحاظ قوانین فیزیکی آن زمان قابل توجیه نبوده است. اما همین نتایج تحقیقات امروزه راهی را پیش روی فیزیکدانان معاصر قرار داده تا مشخصات عجیب مواد را در مقیاس‌های کوانتومی بررسی کنند.

هرچند به نتیجه رسیدن تحقیقات این دانشمندان مطرح و کسب جایزه توسط آنها، سال‌ها به طول انجامیده است، اما یکی از مزیت‌های این اتفاق این بوده که نتایج تحقیقات آنها بصورت کاملا عملی آزمایش شد‌ه‌اند. مزیت دیگر این نتایج این است که دید تازه‌ای به دانشمندان معاصر داده شده و راه های جدیدی برای مطالعه‌ی رفتار موادی مانند سوپرهادی‌ها در پیش روی آنها قرار داده است. با مطالعه‌ی دقیق‌تر رفتار سوپرهادی‌ها، می‌توان مشخصات مورد نیاز آنها را به بهترین نحو بهبود بخشید.

منبع: POPSCI
مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *