رتبه بندی دانشگاه‌ های برتر جهان در شاخه مهندسی مکانیک

رتبه بندی دانشگاه‌ های برتر جهان در شاخه مهندسی مکانیک

رتبه بندی های جهان هر ساله از سوی مراکز آماری و تحلیلی مختلف انجام می‌شود. این مراکز علاوه بر رتبه بندی کلی، ‌ها را بر طبق کالج‌ها و دانشکده‌های مختلف و زمینه‌های فعالیت نیز رتبه بندی می‌کنند. در ادامه‌ی این مطلب از وبسایت انجینیک به معرفی برترین دانشگاه‌های جهان در شاخه مکانیک، هوا فضا و ساخت و تولید می‌پردازیم.

رتبه بندی دانشگاه‌ های جهان هر ساله طبق متدولوژی خاصی توسط سازمان‌های آماری انجام می‌شود. یکی از این سازمان‌ها که لقت معتبرترین سازمان رتبه دهی به دانشگاه‌ها را یدک می‌کشد، سازمان QS است که نتایج رتبه بندی‌های خود را در وبسایت Topuniversities[dot]com منتشر می‌کند. این موسسه در سال ۲۰۱۶، رتبه بندی دانشگاه‌ های جهان را در ۴۲ زمینه‌ی مختلف انجام داده تا دانشجویان علاقه‌مند با توجه به زمینه‌ی تحصیل، تحقیقات و علاقه‌ی خود، برترین دانشگاه‌ها را یافته و برای ادامه‌ی تحصیل در آنها اقدام کنند.

موسسه‌ی QS در توضیح متد رتبه بندی دانشگاه ها چهار فاکتور اساسی را بیان می‌کند.

اعمال فاکتورها در زمینه‌های علمی مختلف متفاوت است و ممکن است یک فاکتور به دلیل تعداد مقالات، در زمینه‌ای امتیاز بالاتری داشته باشد. این فاکتورها به صورت زیر معرفی می‌شوند:

۱- اعتبار دانشگاهی:

تحقیقات و نظرسنجی‌های جهانی، یکی از فاکتورهای اصلی این موسسه در رتبه بندی دانشگاه ها است. این نظرسنجی در سال ۲۰۱۶ از حدود ۷۶ هزار عضو هیات علمی دانشگاهی در سرتاسر جهان انجام شده است. شرکت کنندگان در این نظرسنجی به تعدادی از سوالات در مورد زمینه فعالیت، تخصص و محل فعالیت خود پاسخ می‌دهند و سپس، تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی را که در زمینه‌ی مورد نظر به عنوان مرجعی معتبر برای تحقیقات می‌شناسند، معرفی می‌کنند.

۲- اعتبار استخدامی

این فاکتور نیز توسط نظرسنجی محاسبه می‌شود. افراد شرکت کننده در این نظرسنجی نیز مانند نظرسنجی اعتبار دانشگاهی انتخاب می‌شوند و لیستی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی که برای استخدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف می‌شناسند را پیشنهاد می‌دهند.

۳- نرخ استناد بر اساس مقالات علمی

این موسسه به جای استفاده از فاکتور نرخ استناد بر اساس اعضای هیات علمی، بر استناد بر اساس مقالات علمی تمرکز می‌کند. در محاسبه‌ی این نرخ، یک حداقل برای آمار انتشار مقالات در نظر گرفته می‌شود و سپس این تعداد مقالات منتشر شده، بر اساس استناد دهی توسط مقالات دیگر، وزن دهی می‌شود و در نهایت فاکتور اصلی محاسبه می‌شود.

۴-H-index

موسسه  QS در توضیح این فاکتور اعلام می‌کند که محاسبه‌ی این فاکتور بر اساس کاربرد و تاثیر مقالات منتشر شده انجام می‌شود. این فاکتور از سال ۲۰۱۳ در محاسبات این موسسه وارد شده و با همکاری موسسه‌ی  Elsevier انجام می‌شود.

رتبه بندی جهان در شاخه مهندسی مکانیک در سال ۲۰۱۶

بر اساس فاکتورهای ذکر شده، موسسه‌ی QS در سال ۲۰۱۶ نیز لیستی از برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه‌های مختلف را منتشر کرده که در ادامه می‌تواند لیست برترین دانشگاه‌ها در زمینه‌ی مهندسی مکانیک، هوافضا و ساخت و تولید را مشاهده کنید:

رتبه نام دانشگاه (فارسی) نام دانشگاه (English) کشور
۱ موسسه تکنولوژی ماساچوست – دانشگاه MIT Massachusetts Institute of Technology () ایالات متحده‌ی آمریکا
۲ دانشگاه استنفورد Stanford University ایالات متحده‌ی آمریکا
۳ دانشگاه کمبریج University of Cambridge انگلستان
۴ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی University of California, Berkeley (UCB) ایالات متحده‌ی آمریکا
۵ ایمپریال کالج لندن Imperial College London انگلستان
۶ دانشگاه میشیگان University of Michigan ایالات متحده‌ی آمریکا
۷ دانشگاه هاروارد Harvard University ایالات متحده‌ی آمریکا
۸ دانشگاه ملی سنگاپور National University of Singapore (NUS) سنگاپور
۹ دانشگاه آکسفورد University of Oxford انگلستان
۱۰ دانشگاه جورجیا Georgia Institute of Technology ایالات متحده‌ی آمریکا

منبع: TOPUNIVERSITIES

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *