۵ مسئله دشوار فیزیک با یک نظریه در شرف حل شدن قرار گرفتند

5 مسئله دشوار فیزیک با یک نظریه در شرف حل شدن قرار گرفتند

۵ مسئله دشوار که مدت‌ها است ذهن فیزیکدانان و متخصصان مکانیک کوانتوم را به خود مشغول کرده‌اند، با ارائه‌ی یک نظریه توسط دانشمندان دانشگاهی در فرانسه، در شرف حل شدن قرار گرفتند. این مسائل عموما پیرامون مطالعه‌ی مواد و رفتار خاص آنها شکل گرفته بودند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

گروهی از فیزیکدانان دانشگاه Paris-Saclay فرانسه، به تازگی یک تئوری بیان کرده‌اند که ادعا می‌کند ۵ مسئله دشوار فیزیک را که به عنوان دشوارترین مسائل روز مکانیک کوانتوم شناخته می‌شوند، می‌تواند حل کند. این مسائل که عموما حول مطالعه‌ی رفتار ماده و نیز هوافضا به وجود آمده‌اند عبارتند از: (dark matter)، تورم کیهانی (cosmic inflation)، مسئله‌ی کوانتومی CP (strong CP problem)، نوسانات نوترینو (neutrino oscillations) و باریوجنسیس. تمامی مسائل در فیزیک امروزی به عنوان نقاط مبهم مکانیک کوانتوم شناخته می‌شوند.

نظریه‌ی جدید موفق به کشف چند ذره‌ی جدید شده که‌ می‌تواند این مسائل را توجیه کند. این نظریه به نوعی قواعد کنونی استاندارد فیزیک را بسط می‌دهد و تعداد ذرات موجود در آن که اکنون ۱۷ نوع هستند، افزایش می‌دهد. ماده سیاه و کشف ماهیت آن، از اصلی‌ترین مسائل فیزیکدانان بوده که ممکن است با این نظریه پاسخی برای آن یافت شود. ماده سیاه یا ماده تاریک جرم زیادی از کهکشان را به خود اختصاص داده اما ما نمی‌توانیم آن را ببینیم. فیزیکدانان تا کنون تصور می‌کردند این ماده از نوعی از ذرات شناخته شده در فیزیک استاندارد کنونی تشکیل شده که رفتاری عجیب‌تر از بقیه دارد. اما تا کنون هیچ یک از مواد شناخته شده در فیزیک استاندارد نتوانسته اند به عنوان کاندید اصلی تشکیل ماده‌ی تاریک معرفی شوند.

نظریات مختلفی در طول سالیان تلاش کرده‌اند با اضافه کردن ذرات مختلف، نظریه فیزیک استاندارد را توسعه دهند اما تمامی آنها چندین ذره را در داخل نظریه خود داشتند که قابل توجیه نبود. تئوری جدید که SMASH نام دارد، تنها ۶ ذره‌ی جدید به مسائل استاندارد فیزیک اضافه می‌کند که قابل توجیه هستند. ۶ ذره‌ی جدید شامل سه نوع جدید از نوترینو، یک فرمیون (Fermion) و دو نوع ذره دیگر که نام‌های Axion و Inflation برای آنها انتخاب شده است، هستند.

ذره‌ای که در تئوری جدید شانس زیادی برای ماده تاریک بودن آن در نظر گرفته شده است، Axion است. نکته‌ی مثبت در مورد نظریه‌ی جدید نیز این است که این نظریه به زودی و در سال‌های پیش رو که شتاب دهنده‌های ذرات جدید و تلسکوپ‌های حرفه‌ای به بهره‌برداری برسند، قابل آزمایش است.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *