هواپیمای عمود پرواز ایرباس تا سال ۲۰۲۰ ساخته می شود

هواپیمای عمود پرواز ایرباس تا سال 2020 ساخته می شود

از جدیدترین طرح‌ها و برنامه‌های بلندپروازانه‌ی این شرکت هوایی بزرگ است که گفته شده تا سال ۲۰۲۰ بصورت عمومی عرضه خواهد شد. نام انتخابی برای این ، Vahana خواهد بود. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

شرکت هوایی ایرباس قصد دارد اولین هواپیمای عمود پرواز ایرباس با نام Vahana را تا سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه کند. این محصول شرکت جانبی ایرباس با نام A3 یا A-cubed است که در سیلیکون ولی مستقر است. مدیر عامل A3 در مورد هواپیمای عمود پرواز جدید می‌گوید این وسیله‌ی نقلیه تک نفره است و در کنار سیستم خلبان هوشمند، توانایی تشخیص موانع و دیگر هواپیماها را نیز دارد.

طراحی هواپیمای عمود پرواز ایرباس تقریبا تمام شده است و همان طور که در تصاویر مشخص است، این هواپیما ظاهری شبیه به یک هلیکوپتر نصف شده دارد که بر روی دو بال خود ۸ روتور دارد. این روتورها قابلیت تغییر جهت دارند و به خلبان اجازه‌ی پرواز در دو حالت عمودی و افقی را می‌دهند.

طرح مفهومی هواپیمای عمود پرواز ایرباس

طرح مفهومی هواپیمای عمود پرواز ایرباس

البته هنوز موارد زیادی از طراحی نهایی و تولید واهانا باقی مانده است. مراحلی مانند تامین انرژی و تجهیز هواپیمای عمود پرواز ایرباس به باتری‌های مناسب، طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار هوش مصنوعی خلبان و طراحی سیستم تردد در ترافیک هوایی زیاد. البته مدیران ایرباس اعلام کرده‌اند که این مراحل همگی در حال نهایی شدن هستند و نمونه‌ی اولیه یا پروتوتایپ این هواپیما تا سال ۲۰۱۷ آماده‌ی پرواز خواهد شد و به طور قطع نمونه‌ی نهایی در سال ۲۰۲۰ به فروش خواهد رسید.

نکته‌ی اساسی که در طراحی و تولید این نوع محصولات باید لحاظ شود، علاقه‌ی خریداران به تهیه‌ی این هواپیمای مدرن است. البته ایرباس اعلام کرده که مشتریان این وسیله نقلیه‌ی هوایی توسط شرکت Uber که یک سرویس تاکسی آنلاین است تامین خواهند شد.

علاوه بر واهانا، ایرباس در حال طراحی و تولید محصول دیگری به نام CityAirbus نیز هست که عنوان شده می‌تواند تعداد بیشتری از مسافران را جابجا کند. طبق ادعای ایرباس، با نهایی شدن این محصول، مسافران به راحتی می‌توانند از طریق اپلیکیشن صندلی خود روی این را رزرو کنند و جابجا شوند. البته هنوز زمانی برای عرضه‌ی این هواپیمای مدرن اعلام نشده است.

طرح مفهومی اتوبوس هوایی City Airbus

طرح مفهومی اتوبوس هوایی City Airbus

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *