شرکت تسلا ، مهندسی در خدمت محیط زیست و انرژی های پاک

شرکت تسلا ، مهندسی در خدمت محیط زیست و انرژی های پاک

شرکت یکی از معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی خودروهای برقی و تجهیزات ذخیره‌سازی انرژی است که تمرکز اصلی خود را بر روی انرژی‌های پاک و محیط زیست گذاشته است. با بخش معرفی شرکت وبسایت انجینیک همراه باشید تا بیشتر با این کمپانی مشهور و مدیران نابغه آن آشنا شویم.

شرکت تسلا یا تسلا موتورز (Tesla Motors) یک شرکت خودروسازی و تامین انرژی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۳ توسط چند مهندس در پالو آلتو کالیفرنیا تاسیس شد. موسسان این شرکت، مارتین ابرهارد (Martin Eberhard)، مارک تارپنینگ (Mark Tarpening)، جی بی استرابل (JB Straubel)، (Elon Musk) و یان رایت (Ian Wright) بودند. تمرکز اصلی فعالیت شرکت تسلا بر روی تولید خودروهای برقی، تجهیزات تامین انري این خودروها و ساخت تجهیزات ذخیره سازی و تولید انرژی الکتریکی مانند سقف خورشیدی است.

ماشین tesla roadster

tesla roadster

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا موتورز اعتقاد دارد این شرکت با تمرکز بر تولید خودروهای الکتریکی قابل خرید توسط عموم مردم فعالیت می‌کند. شهرت شرکت تسلا پس از معرفی و عرضه‌ی اولین خودروی اسپورت برقی این شرکت با نام Tesla Roadster در سال ۲۰۰۸ به اوج خود رسید. دومین این شرکت با نام Model S یک سدان لاکچری بود که در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. این خودرو در سال ۲۰۱۵ به پرفروش‌ترین خودروی برقی تبدیل شد. در حال حاضر نیز تسلا مدل اس دومین خودروی برقی پر فروش پس از نیسان لیف است. از دیگر محصولات تسلا موتورز که تا کنون معرفی شده‌اند نیز می‌توان به مدل ایکس اشاره کرد که یک کراس اور است. آخرین محصول کمپانی تسلا نیز Model 3 نام دارد که قرار است در سال ۲۰۱۷ با قیمتی حدود ۳۵ هزار دلار به فروش برسد.

خودروی تسلا مدل اس

خودروی تسلا مدل اس

شرکت تسلا محصولات خود را در کارخانه‌ی تسلا در شهر کالیفرنیا تولید می‌کند. این شرکت پس از استقبال بی‌نظیر خریداران و پیش خرید تعداد زیادی از تسلا مدل ۳، عنوان کرد که قصد دارد ظرفیت تولید کارخانه‌اش را تا سال ۲۰۱۸ و دو سال زودتر از موعد پیشین افزایش دهد.

استراتژی فروش و جذب درآمد شرکت تسلا، شبیه به شرکت‌های تولید گوشی تلفن همراه، لپتاپ‌ها و تجهیزات الکترونیکی است. اولین محصولات این شرکت در حجم کم و با قیمت بالا عرضه شدند و با گذشت زمان، تجهیزات الکترونیکی و هزینه‌ی تولید محصولات بعدی، در خلال فروش محصولات قبلی تامین شده‌اند. بدین ترتیب، با پیشرفت شرکت و تولید محصولات جدید، قیمت خودروها کاهش یافته و حجم بازار افزایش می‌یابد. اولین محصول تسلا یعنی رودستر قیمتی حدود ۱۰۹ هزار دلار داشته و آخرین محصول یعنی مدل ۳ با قمیت ۳۵ هزار دلار عرضه خواهد شد.

تسلا مدل ایکس

تسلا مدل ایکس

از اهداف اصلی شرکت تسلا، افزایش تعداد و گستره‌ی خودروهای الکتریکی است. این شرکت قصد دارد با استفاده از راه‌هایی مانند فروش مستقیم خودروهای خود، تامین تجهیزات الکتریکی برای خودروسازان دیگر و نیز الهام دادن به خودروسازان جوان، هر چه سریع‌تر به این هدف دست یابد. یکی از نکات جالب در استخدام نیروی انسانی این شرکت نیز این است که بازنشستگان نظامی نقشی پر رنگ در میان نیروی انسانی تسلا دارند. معاون نیروی انسانی تسلا معتقد است این افراد سرمایه‌های استعدادی  با ارزشی هستند.

مدل فروش کمپانی تسلا نیز منحصر بفرد است. این شرکت بر خلاف اکثر خودروسازان آمریکایی، محصولات خود را به صورت مستقیم به خریداران عرضه می‌کند. فروش اینترنتی نیز سیاست اصلی تسلا است. خودروهای تسلا در نمایشگاه‌ها تنها به نمایش گذاشته می‌شوند و خریداران باید بصورت اینترنتی آنها را تهیه کنند. از دیگر سیاست‌های جالب شرکت تسلا نیز می‌توان به سیاست اجازه استفاده از پتنت‌ها اشاره کرد. ایلان ماسک معتقد است هر فردی تحت شرایط مشخص می‌تواند از پتنت‌های این شرکت استفاده کند تا بازار خودروهای الکتریکی گسترش یابد.

تسلا Model 3

تسلا Model 3

اکثر کارشناسان، همین سیاست‌های مشارکتی و ارتباطات و همکاری‌های نزدیک تسلا با دیگر شرکت ها را از عوامل موفقیت این شرکت می‌دانند و معتقدند شرکت تسلا می‌تواند در آینده به بازیگر اصلی انرژی‌های پاک در صنعت خودروسازی تبدیل شود.

منبع: WIKIPEDIA

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *