تلسکوپ جیمز وب مراحل پایانی ساخت را طی می کند

تلسکوپ جیمز وب مراحل پایانی ساخت را طی می کند

جیمز وب یکی از بزرگترین پروژه‌های است که مدت زیادی است مهندسان هوا فضا را در این سازمان بزرگ فضایی مشغول کرده است. طبق آخرین گزارش‌ها، مراحل نهایی ساخت این تلسکوپ در حال طی شدن است و این دستگاه فوق‌العاده در سال ۲۰۱۸ به پرتاب خواهد شد. با انجینیک همراه باشید.

تلسکوپ جیمز وب James Webb Space Telescope (JWST)، بزرگترین تلسکوپ ساخته شده تا کنون، مراحل پایانی ساخت خود را در آزمایشگاهی فوق پیشرفته در مرکز Goddard Space Flight Center سازمان فضایی ناسا طی می‌کند. این تلسکوپ به مرحله‌ای رسیده که برای آزمایش‌های نهایی مانند لرزش و نویز آماده است. پس از آن نیز این تلسکوپ وارد آزمایش‌های برودتی می‌شود تا از مقاومت آن در برابر شرایط فوق سرد فضایی اطمینان حاصل شود.

بخش نهایی این دستگاه فوق پیشرفته، تلسکوپ و تجهیزات اپتیکال آن است که در حال آماده شدن است. پس از این مرحله، تجهیزات اپتیکال در محفظه‌ای قرار خواهند گرفت که از آنها در برابر نور و گرما محافظت کند. برنامه‌ی پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا نیز برای اکتبر ۲۰۱۸ تنظیم شده است.

مدیران ناسا عنوان کرده‌اند که این تلسکوپ، اخرین تلسکوپ غیر ماژولار آنها خواهد بود. مراحل ساخت تلسکوپ جیمز وب حدود ۲۰ سال به طول انجامیده است. تولید ماده‌ کامپوزیتی مورد نظر برای مقاومت در برابر دماهای بسیار پایین، لرزش‌های زیاد و شرایط سخت فضایی، چالش‌های اصلی مهندسان مکانیک، مواد و هوافضا در ساخت این تلسکوپ بوده‌اند. نکته‌ی قابل توجه در مواد استفاده شده برای ساخت این تلسکوپ، استفاده از ۱۷ بخش بریلیومی با روکش طلا در آن است.

تلسکوپ جیمز وب به صورت اختصاصی برای مطالعه‌ی کهکشان‌ها و منظومه‌های دورتر و لبه‌های قابل مشاهده‌ی کیهان ساخته شده است. این تلسکوپ از نور قرمز و مادون قرمز برای این مطالعه استفاده می‌کند. اولین منظومه‌ای که در اولویت مطالعه‌ی این تلسکوپ قرار دارد، Alpha Centauri نام دارد که متخصصان هوا فضا امیدوارند بتوانند نشانه‌هایی از آب و اقیانوس در سیاره‌های آن پیدا کنند.

باز شدن تلسکوپ جیمز وب پس از آن که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد، ۶ ماه به طول خواهد انجامید و پس از آن نیز ۶ ماه دیگر زمان لازم است تا اولین تصاویر توسط این تلسکوپ ضبط شوند.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *