بزرگترین موشک چین با موفقیت به فضا پرتاب شد

بزرگترین موشک چین با موفقیت به فضا پرتاب شد

بزرگترین موشک که با نام Long March 5 یا به زبان چینی Chang Zheng 5 شناخته می‌شود، در روز سوم نوامبر با موفقیت به فضا پرتاب شد. این پرتاب موفقیت آمیز، عزم راسخ سازمان فضای چین برای استقلال در علوم هوا فضا را به روشنی نشان می‌دهد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

چین یک قدم دیگر نیز به استقلال در علوم فضایی نزدیک شد. سازمان هوا فضای این کشور، دو روز پیش با موفقیت بزرگترین موشک چین را با نام لانگ مارچ ۵ به فضا پرتاب کرد. این موشک عظیم‌الجثه که توسط آکادمی موشک‌های فضایی چین ساخته شده است، پیشرانه‌ای برابر با ۱۰۶۰ تن و ظرفیت باری برابر با ۲۵ تن دارد. این موشک در کلاس موشک‌های فوق سنگین جهانی مانند Atlas V و Delta IV Heavy از آمریکا و Ariane V از اروپا قرار می‌گیرد.

بزرگترین موشک چین با ماموریت اصلی ارسال ماهواره‌ی Shijian 17 به فضا پرتاب شده است. این ماهواره به عنوان نمونه‌ای آزمایشی برای بررسی نیروی محرکه‌ی الکتریکی توسط چینی‌ها ساخته شده است. ماهواره مذکور در مدار ثابتی که مخصوص ماهواره‌های ارتباطی و هواشناسی است، حرکت خواهد کرد.

شش نسخه‌ی مختلف از LM-5 یا لانگ مارچ ۵ ساخته شده است. پیش از این نیز سپتامبر ۲۰۱۵، لانگ مارچ ۶ به فضا پرتاب شد و در ماه ژوئن سال جاری میلادی نیز لانگ مارچ ۷ به فضا پرتاب شده بود. این سه موشک در کنار یکدیگر به عنوان تجهیزات اصلی پایگاه مستقل چین در فضا عمل خواهند کرد.لانگ مارچ 5 بزرگترین موشک چین

تحقیق و توسعه‌ی موشک Long March 5 از سال ۲۰۰۷ آغاز شد و مراحلی مانند بهینه سازی بدنه و هماهنگی بخش‌های مختلف مانند لوله‌های انتقال سوخت، تانک‌های سوخت، پمپ‌ها و کنترل‌های الکترونیکی در نوامبر ۲۰۱۵ انجام شد. بدنه‌ی این موشک تنها ۳ میلیمتر ضخامت دارد و برای اطمینان از امنیت آن، سیستم‌های دقیق الکترونیکی به کار گرفته شده‌اند. سوخت اصلی بزرگترین موشک چین اکسیژن مایع و هیدروژن مایع است و به همبن دلیل خروجی این سوخت، آب خواهد بود و کمترین ضرر را برای محیط زیست خواهد داشت.

محفظه‌ی بار این موشک، قطری برابر ۵.۲ متر دارد که به آن جازه‌ی حمل تجهیزات بزرگ مانند ماژول‌های ایسگاه فضایی وماهواره‌های بزرگتر را می‌دهد. بزرگترین موشک چین یا همان لانگ مارچ ۵، در سال‌های آینده ماموریت‌های فضایی بیشتری را انجام خواهد داد. از این ماموریت‌های فضایی می‌توان به ارسال ماهواره‌های نظامی چین در سال آینده و ماهواره‌های جاسوسی در سال‌های آتی اشاره کرد.

منبع: POPSCI

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *