دانشگاه MIT بازیگر اصلی گسترش مرزهای علوم مهندسی

دانشگاه mit

یا به بیان بهتر موسسه‌ی فناوری ماساچوست را می‌توان به جرئت بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی جهان نامید. دانشکده‌ی مکانیک این دانشگاه نیز هر ساله جزو بهترین دانشکده های مکانیک جهان قرار می‌گیرید. در ادامه با معرفی این دانشکده در وبسایت انجینیک همراه باشید.

دانشگاه و دانشکده مهندسی مکانیک این موسسه‌ی فناوری، معتبرترین آکادمی علوم مهندسی در جهان هستند. تقریبا در اکثر اخبار مهندسی و اطلاعاتی که روزانه از اکتشافات دانشمندان در شاخه‌های مختلف مهندسی مکانیک منتشر می‌شود، نامی از دانشگاه MIT و دانشمندان و دانشجوهای این موسسه به چشم می‌خورد. سیاست کلی این دانشگاه و مدیران آن نیز بر این پایه استوار شده است که همواره تلاش در گسترش مرزهای علمی و کشف موارد جدید در دنیای مهندسی دارند.

موسسه‌ی فناوری ماساچوست دانشکده‌ای کاملا مستقل با برنامه‌ها و اهدافی بلندپروازانه است که پروژه‌های بزرگ مهندسی مکانیک هر روزه در آن در حال اجرا شدن هستند. این دانشکده یکی از مقاصد رویایی اکثر دانشجویان رشته مکانیک در سرتاسر جهان است.

از آنجا که MIT همواره به عنوان بازیگر اصلی زمینه‌های نو در علوم مهندسی شناخته می‌شود، آشنایی با زمینه‌های مطالعه و پروژه‌های دانشجویان و محققان این دانشگاه، می‌تواند فعالان مهندسی مکانیک را با بروزترین و مهم‌ترین مسائل این علم مهندسی آشنا کند. از شاخه‌های تحقیقاتی که دانشکده مکانیک دانشگاه MIT بر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کند، می‌توان به سلامت، محیط زیست، انرژی و امنیت اشاره کرد. دانشمندان این دانشکده دریافته‌اند که موضوعات فوق به عنوان مهم‌ترین موضوعات عصر حاضر شناخته‌ می‌شوند و استفاده از علم مکانیک در بهبود این موضوعات، می‌تواند مفیدترین زمینه برای مطالعه باشد.

علوم کنترل، بیومکانیک و نانوتکنولوژی نیز از موضوعات مهم تحقیقاتی در دانشگاه MIT هستند که دانشکده مکانیک به عنوان یک دانشکده مادر، نقشی اساسی در پیشبرد اهداف علمی آنها ایفا می‌کند. از نکات جالبی که در وبسایت این دانشکده به چشم می‌خورد، تعهدات اخلاقی این دانشکده است که به صورت متنی الزام آور در وبسایت گنجانده شده است. در این متن اخلاقی آمده است:

ما به عنوان مهندسان و طراحان تجهیزات آینده، به این نکته واقف هستیم که افراد با اعتماد به علم و دانش ما، از تجهیزات ساخته شده استفاده می‌کنند. در نتیجه ما در اولویت اول به محدودیت‌ها و خطرات محصولاتمان توجه می‌کنیم و با دقت تمام تلاش می‌کنیم تا حداقل ایرادات را در تجهیزات ساخته شده داشته باشیم. ما هیچ گاه نباید نتایجی را به که به طور کامل آزمایش نشده‌اند به تولید برسانیم. این کوچکترین تعهدی است که ما مهندسان باید نسبت به جامعه و شغل خود داشته باشیم.

نکته‌ی جالب دیگر در مورد این دانشکده و به طور کلی دانشگاه MIT این است که کتابچه‌های راهنمای دانشجویان و قوانین اخلاقی و انتظامی این دانشکد‌ه‌ها، در بدو ورود دانشجویان به آنها اهدا می‌شود تا قوانین به خوبی به آنها ابلاغ شده باشد. از سوی دیگر تلاش برای هماهنگ کردن و آموزش همکاری به دانشجویان، از مواردی است که در این قوانین به خوبی به چشم می‌خورد.

منبع: MIT.EDU

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *