مقاومت مصالح مطالعه رفتار مواد در برابر نیروها

مقاومت مصالح مطالعه رفتار مواد در برابر نیروها

مقاومت مصالح یکی از دروس پایه‌ای رشته مکانیک است که البته با رشته‌های مانند عمران نیز مشترک است. این درس به طور کلی به مطالعه رفتار مواد در برابر نیروهایی مانند فشار و کشش می‌پردازد و مفاهیمی مانند و را معرفی می‌کند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

مقاومت مصالح که در تعریف انگلیسی، یا Mechanics Of Materials نامیده می‌شود، مبحثی از مهندسی مکانیک است که به طور کلی رفتار اجسام صلب را در برابر فشار و کشش در حالت‌های دو بعدی و سه بعدی بررسی می‌کند. یکی از بنیانگذارن اصلی این علم نیز، استفان تیموشنکو است.

مطالعه‌‌ی مقاومت مواد با اشکال گوناگون (مانند ‌ها، تیرها و شافت‌ها) در برابر نیروهای وارده، یکی دیگر از مباحث مقاومت مصالح است. از برخی اصطلاحات و عناوینی که دانشجویان با مطالعه این درس می‌آموزند، می‌توان به مواردی مانند تنش، کرنش، تنش تسلیم، تنش نهایی، مدول یانگ و ضریب پواسون اشاره کرد.

اهمیت مطالعه مقاومت مصالح

مهندسان مکانیک چه در زمینه طراحی و چه در زمینه ساخت مشغول فعالیت باشند، همواره با چالش‌هایی از نوع انتخاب مواد و نیروها روبرو هستند. طراحی هر نوع مکانیزم و ماشینی، نیازمند انتخاب مواد مناسب است. انتخاب مواد مناسب نیز در مرحله‌ی اول به نیروهای وارده وابسته است. در صورتی که رفتار مواد مورد نظر برای طراحی در برابر نیروهای وارده مطالعه نشود، قطعات محصول تولیدی پس از مدتی ممکن است دچار تغییر شکل و حتی شکست شود. مهندسان طراح پس از طراحی‌های اولیه و تایید اشکال و قطعات محصول نهایی، نیروهایی که از تکیه‌گاه‌ها و قطعات دیگر به هر قطعه وارد می‌شود را محاسبه می‌کنند و سپس با در نظر گرفتن ضریب اطمینانی مناسب با شرایط طراحی، ماده‌ی مورد نظر برای تولید آن قطعه را انتخاب می‌کنند. دقیقا در این نقطه است که ارتباط مهندسی مکانیک و مهندسی مواد به اوج خود می‌رسد و اهمیت همکاری با یک مشاور مهندسی مواد در مراحل طراحی خود را نشان می‌دهد.

سرفصل های مقاومت مصالح

از سرفصل‌های اساسی که در درس مقاومت مصالح آموزش داده می‌شود می‌‌توان به تنش، کرنش، پیچش، خمش و برش، تنش‌های برشی و مرکب و مطالعه‌ی اشکال خاص مواد مانند تیرها، ستون‌ها و مخازن با جداره ضخیم اشاره کرد. مسائل نا معین استاتیکی و روش‌های انرژی نیز از مباحث پیشرفته‌ای هستند که در اکثر کتاب‌های مقاومت مصالح به آنها پرداخته شده است.

منبع: WIKIPEDIA

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *