قوی ترین گیربکس توربوفن جهان توسط رولزرویس آزمایش می شود

قوی ترین گیربکس توربوفن جهان توسط رولزرویس آزمایش می شود

قوی ترین جهان برای استفاده در هواپیماهای آینده توسط شرکت رولز رویس در حال ساخته شدن است. این گیربکس که مراحل نهایی آزمایش را طی می‌کند، اولترافن نام خواهد داشت و بازدهی آن نسبت به نسل قبلی ۲۵ درصد افزایش داشته است. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

در حال انجام آخرین آزمایشات برای تولید جدیدترین گیربکس توربوفن هواپیمایی است. این گیربکس که UltraFan نام خواهد داشت، ۲۵ درصد بیش از مدل قبلی که Trent نام داشت، بازدهی خواهد داشت. گیربکس‌های ترنت شرکت Rolls Royce در حال حاضر در هواپیماهای زیادی مانند بوئینگ ۷۳۷ دریم‌لاینر و هواپیمهای ایرباس استفاده می‌شود.قوی ترین گیربکس توربوفن جهان

قوی ترین گیربکس توربوفن جهان در حال حاضر آزمایشات با فشار پایین را برای تست وضعیت گردش روغن و دیگر قطعات سپری می‌کند. آزمایشات فشار نهایی نیز سال آینده بر روی این گیربکس انجام خواهد شد. گزارش‌ها حاکی از آن است قدرت نهایی این گیربکس به ۱۰۰ هزار اسب بخار می‌رسد. این قدرت بییش از ۱۰۰ خودروی مسابقات فرمول ۱ خواهد بود!

برای تولید قدرت بیشتر در گیربکس‌های توربوفن، نیاز به فن بزرگتر خواهد بود. برای گرداندن این فن بزرگ، نیاز به توربین بزرگتر خواهد بود. در نهایت، مخاسبات طراحی این نوع از گیربکس به مرحله‌ای می‌رسد که سیستم مورد نظر بیش از اندازه بزرگ می‌شود. بنابراین باید اندازه‌ای بهینه برای توربین و فن در نظر گرفته شود. رولزرویس در گیربکس جدید خود، فن را در جلوی موتور قرار داده و توربین را در پشت آن نصب کرده است. این کار، بازده موتور و گیبرکس را به مقدار قابل توجهی افزایش داده است.اولترافن

اولترافن، قوی ترین گیربکس توربوفن جهان در حال حاضر در آزمایشگاه رولزرویس در شهر Dahlewitz آلمان در حال آزمایش است. در این آزمایشگاه، گیربکس و موتور در شرایطی کاملا شبیه به پرواز، تیک آف و فرود مورد تست قرار می‌گیرد. نکته‌ی مهم نهایی در مورد این گیربکس نیز این است که در ساخت پره‌های فن آن از کربن و تیتانیم استفاده شده تا وزن محصول نهایی تا حد امکان کاهش یابد. پس از انجام تمامی آزمایش‌های تاییدی این گیربکس قوی، سال ۲۰۲۵ زمان عرضه‌ی انبوه آن به بازار هوایی خواهد بود.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *