بال انعطاف پذیر کامپوزیتی، نوآوری بزرگ بعدی در حمل‌ونقل هوایی

بال انعطاف پذیر کامپوزیتی، نوآوری بزرگ بعدی در حمل‌ونقل هوایی

می‌تواند در بهینه‌سازی پارامترهای پرواز بسیار مفید باشد. این امر با کمک خواص ویژه ‌ها توسط دو شرکت API و  FlexSys محقق شده است. آن‌ها نام این محصول را Flexfoil گذاشته‌اند و مشغول کار برای تجهیز اولین با بال انعطاف‌پذیر هستند. برای مشاهده این بال منعطف با انجینیک همراه باشید.

بال انعطاف پذیر کامپوزیتی

اکثر مواد کامپوزیتی در صنایع پیشرفته از ساختارهای ویژه‌ی اتمی کربن مانند گرافن ساخته می‌شوند. این مواد، انقلابی در صنایع مختلف ایجاد کردند. به‌طوری‌که امروزه از قطعاتی مانند فریم خودروها پره توربین  و اجزاء ربات‌ها از این مواد ساخته می‌شوند. به لطف خواص منحصربه‌فرد این مواد (استحکام بالا، مقاومت حرارتی و وزن پایین) استفاده آن‌ها در صنایع هوافضا بسیار بالاست. ویدیوای که در مطلب امروز مشاهده می‌کنید یک بال انعطاف پذیر برای هواپیما است که شرکت API (Aviation Partners Inc.) با همکاری شرکت FlexSys  با نام Flexfoil  از ماده‌ی کامپوزیتی جدیدی ساخته‌اند.

تغییر شکل بال در حین پرواز، مزایای ویژه‌ای همچون بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش نیروهای مختلف مربوط به پرواز و کنترل بهتر هواپیما را  در بر دارد. برای مثال خلبان‌ها برای انجام عملیات برخاستن از زمین یا همان Takeoff باید بالی کاملاً تخت داشته باشند تا با کمترین مصرف انرژی هواپیما را به پرواز در آورند اما برای گشت زنی، داشتن بالی با امکان تغییر شکل در حالات مختلف می‌تواند به نرم‌تر پرواز کردن با کمترین مصرف سوخت کمک شایانی کند.

درواقع Flexfoil یک پوشش روی اجزاء صلب بال است که بدون داشتن هیچ مفصلی تغییر شکل می‌دهد، به‌خوبی بار را توزیع می‌کند و درعین‌حال استحکام بالایی نیز دارد. API و FlexSys ادعا می‌کنند که این محصول، جایگزین بسیار خوبی برای بال‌های معمولی خواهد بود. زیرا مقادیر تنش را در سطح بال کاهش می‌دهد و باعث عمر بیشتر بال و تعمیر و نگهداری کمتر آن می­شود.

Aviation Week گزارش داده که API و FlexSys مشغول کار با مشتری نامشخصی هستند تا برای اولین بار هواپیمایی تجاری را به این بال مجهز کنند. همچنین ناسا نیز روی بال‌های تطبیق‌پذیر در حال کار است.

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *