رسانایی بی نهایت در مواد غیر سوپرهادی به دست آمد

یکی از چالش‌های مهندسی است که در تولید تجهیزات مختلف مانند دستگاه‌های تصویربرداری MRI بوجود می‌آید. فیزیکدانان به تازگی توانسته‌اند را در موادی که نیستند بوجود بیاورند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

رسانایی بی نهایت به معنای رسانایی الکتریکی با مقاومت نزدیک به صفر است.  برای اولین بار در جهان، محققان توانسته‌اند رسانایی بی نهایت Superconductivity الکتریکی را در موادی که سوپرهادی نیستند تجربه کنند. تکنیک استفاده در تولید این سوپرهادی‌های جدید، در دهه‌ی ۱۹۷۰ مطرح شده بود اما تاکنون امکان اجرای آن وجود نداشت. با تکنیک جدید، می‌توان را با قیمتی کمتر از قیمت کنونی تولید کرد.

رسانایی بی نهایت و مواد سوپرهادی در تولید تجهیزاتی مانند دستگاه‌های تصویربرداری MRI و قطارهای مگنتی به کار می‌رود. با تولید سوپرهادی‌ها از مواد ارزان‌قیمت، می‌توان شاهد پیشرفت بزرگی در این صنایع بود. علاوه بر مواردی مانند هایپرلوپ و تکنولوژی‌های جدید، سوپرهادی‌های ارزان‌قیمت می‌تواند پیشرفت‌های بزرگی در شبکه‌های برقی نیز ایجاد کند. در حال حاضر، شبکه‌های برق، حدود ۱۰ درصد الکتریسیته تولیدی را هدر می‌دهند. با استفاده از سوپرهادی‌ها در شبکه‌های برق، می‌توان انرژی الکتریکی بیشتری را بدون مصرف انرژی‌‌ بیشتر تولید کرد.

مشکل اصلی کنونی در تولید مواد سوپرهادی این است که این مواد باید تا دمای -۲۶۹ درجه سرد شوند. این فرآیند فرآیندی پرهزینه است و در حال حاضر هیج کدام از مواد سوپرهادی نمی‌توانند خاضیت خود را در دمای بالای -۷۰ درجه حفظ کنند. دانشمندان دانشگاه هیوستون، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته گرم و سرد کردن متناوب مواد، توانسته‌اند به حالتی بهینه دست یابند که یک ماده غیر سوپرهادی با نام کلسیم آهن آرسنید CaFe2As2 در موقعیتی خاص، رفتار سوپرهادی از خود نشان دهد. آزمایشات این دانشمندان هنوز ادامه دارد و آنها امیدوارند بتوانند این فرآیند را تسهیل کرده و به حالت تجاری برسانند.

منبع: SCIENCEALERT

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *