پنل خورشیدی انعطاف پذیر در دانشگاه ویرجینیا تولید شد

انعطاف پذیر از محصولات و یافته‌های جدید دانشمندان در دانشگاه ویرجینیا است که می‌تواند افق‌های جدیدی در صنایع انرژی‌های پاک و بازیافت پیش روی محققان قرار دهد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

تیمی متشکل از محققان مهندسی مکانیک و مهندسی مواد به مدیریت Shashank Priya در دانشگاه ویریجینیا به تازگی توانسته‌اند پنل خورشیدی انعطاف پذیر تولید کنند که می‌تواند به عنوان پوشش پنجره‌ها یا کاغذ دیواری استفاده شود از نور خورشید یا نورهای داخل ساختمان، انرژی الکتریکی تولید کند.

این پنل‌ خورشیدی انعطاف پذیر در ابعادی با ضخامت نیم میلی‌متر تولید می‌شود. فرآیند تولید این پنل‌ها به صورت چاپ شیشه است و از اکسید تیتانیوم در دمای پایین در آن استفاده می‌شود. ساختار این پنل‌ها پنج لایه است و هر یک از آنها ابعادی برابر با یک وجب یک فرد بالغ دارند و می‌توانند حدود ۷۵ میلی‌وات برق تولید کنند. با ترکیب این پنل‌های خورشیدی انعطاف پذیر می‌توان سطوح بزرگی را پوشش داد.

تفاوت دیگر این پنل‌ها علاوه بر انعطاف پذیر بودن، جذب انواع نور علاوه بر نور خورشید است. پنل‌های معمولی سیلیکونی تنها می‌توانند نور خورشید را جذب کنند و این در حالی است که پنل خورشیدی انعطاف پذیر جدید توانایی جذب نورهای داخلی مانند LED را نیز دارد. این پنل‌ها به سادگی در دمای پایین تولید می‌شوند و هزینه‌ی تولید آنها کم است. بعلاوه به خاطر انعطاف پذیر بودن به راحتی می‌توان آنها را به صورت رول نگهداری کرد و مانند کاغذ دیواری و حتی پرده در خانه نصب کرد.

در ادامه‌ی تحقیقات در مورد این پنل‌ها نیز باید بازدهی آنها افزایش یابد. به هر حال با طراحی و تولید این پنل‌ها، دروازه‌های تازه‌ای در صنعت جذب انرژی نور گشوده خواهند شد. توانایی این پنل‌ها در جذب انواع نور نیز می‌نواند آنها را به تجهیزاتی مفید و حتی الزامی در هر ساختمان تبدیل کند.

منبع: SCIENCEDAILY

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *