دانشگاه استنفورد یادبودی ماندگار و پلکانی مستحکم برای مهندسین

دانشگاه استنفورد یادبودی ماندگار و پلکانی مستحکم برای مهندسین

یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایالات متحده‌ی آمریکا است که مرکز اصلی آن در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه و دانشکده‌ی مکانیک آن در سال ۲۰۱۶ به عنوان دومین دانشگاه برتر در زمینه‌ی مهندسی مکانیک شناخته می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب انجینیک با معرفی این دانشگاه بزرگ همراه باشید.دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۵ بدست للند (Leland) استنفورد و همسرش Jane تاسیس شد. آنها این دانشگاه را به عنوان یادبودی برای فرزندشان Leland Stanford Junior تاسیس کردند. به همین خاطر است که دانشگاه استنفورد با نام Leland Stanford Junior نیز شناخته می‌شود. دانشکده‌ مکانیک این دانشگاه، به عنوان یکی از قطب‌های مهندسی مکانیک در دنیا شناخته می‌شود و خبرهایی از یافته‌های محققان این دانشگاه همه روزه در سطح جهان منتشر می‌شود.

شعار اولیه‌ی تاسیس دانشگاه استنفورد، تشکیل مرکزی علمی بوده که علاوه بر آکادمیک بودن در سطح عالی، بتواند علوم را بصورت کاربردی به دانشجویان آموزش دهد و در نتیجه شهروندانی “با فرهنگ و مفید” تربیت کند.

دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه استنفورد به عنوان شعار اصلی خود، گسترش مرزهای علم و تکنولوژی در سه حوزه‌ی انرژی، حمل و نقل و سلامت را انتخاب کرده است. زمینه‌های تحقیقاتی اعضای هیئت علمی و تیم‌های تحقیقاتی دپارتمان مکانیک، از مقیاس نانوتکنولوژی تا سیستم‌های بیومکانیکی و مکانیکی بزرگ گسترده است. طبق گفته‌ی مدیران و مسئولان دانشکده‌ی مکانیک، اکثر پروژه‌های تحقیقاتی پروژه‌هایی مشترک با دیگر رشته‌های مهندسی و غیر مهندسی خواهند بود. تیم‌های تحقیقاتی این دانشکده ارتباطات نزدیکی با دیگر رشته‌های مهندسی مانند مهندسی مواد و مهندسی برق دارند و برای توسعه‌ی پروژه‌های بیومکانیک نیز با دانشجویان و محققان دانشکده‌های پزشکی و پیراپزشکی همکاری نزدیک دارند.

دانشکده‌ی مکانیک دانشگاه استنفورد، در ۵ حوزه‌ی اصلی بیومکانیک، مهندسی محاسباتی، طراحی، انرژی و مهندسی در مقیاس‌های نانو تا ماکرو فعال است و به این نکته باور دارد که فعالیت‌های اساسی دانشکده حول این ۵ حوزه شکل گرفته است. از مباحث مطالعاتی و سرفصل‌های دروس که در این دانشکده به دانشجویان آموزش داده می‌شود نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • علوم انرژی
  • نیروهای محرکه
  • کنترل
  • نانو و ماکرو مکانیک
  • طراحی
  • مکاترونیک
  • شبیه‌سازی کامپیوتری
  • دینامیک جامدات و سیالات
  • سیستم‌های میکروالکترومکانیکال (MEMS)
  • بیومکانیک

منبع: ME.STANFORD

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *