جان گلن اولین فضانورد آمریکایی که دور زمین پرواز کرد، درگذشت

جان گلن اولین فضانورد آمریکایی که دور زمین پرواز کرد، درگذشت

جان گلن یکی از تاریخ ساز آمریکایی بود که روز گذشته در سن ۹۵ سالگی در گذشت. او اولین فضانورد آمریکایی بود که توانست دور زمین پرواز کند و همچنین، فضانوردی بود که در ۷۷ سالگی به فضا سفر کرد. با انجینیک همراه باشید.جان گلن یک خلبان نیروی دریایی آمریکا بود که در ۱۴۹ ماموریت جنگی در جنگ جهانی دوم و جنگ کره شرکت کرد. اما شهرت او بیش از مبارزات جنگی‌اش، مدیون پروازهای فضانوردی گلن است. John Glenn در سال ۱۹۶۲ به عنوان اولین فضانورد آمریکایی که توانست دور زمین پرواز کند، نام خود را ثبت کرد. او در خاطراتش این پرواز را سفری فوق‌‌العاده می‌داند که ۴ غروب و طلوع را در طول آن مشاهده کرده است. تصویر این مطلب مربوط به نمایی است که گلن در این سفر مشاهده کرده است. علاوه بر آن، او در سال ۱۹۹۸ و در سن ۷۷ سالگی نیز رکورد دیگری از خود به جای گذاشت و همراه با سفینه‌ی دیسکاوری به فضا سفر کرد.

گلن فضانوردی بود که در بسیاری از پروژه‌هایی که به عنوان اولین تجربه از آنها یاد می‌کند شرکت داشته است. او در سال ۱۹۶۳ اولین تصاویر را با دوربین ۳۵ میلی‌متری از فضا ضبط کرد. البته گلن قبل از پروژه‌ی آپولو از بازنشست شد.

جان گلن علاوه بر فعالیت‌های علمی و فضانوردی، در سیاست نیز نقش پررنگی داشته است. او در چهار دوره به عنوان سناتور ایالت اوهایو در مجلس آمریکا مشغول به کار بود. علاوه بر آن، او یکی از مخالفان سرسخت توسعه و گسترش سلاح‌های اتمی نیز بوده است. البته John Glenn در طراحی و توسعه‌ی سلاح‌های مخفی و جاسوسی مانند بمب افکن مشهور B-2 نیز دست داشته است. به هر حال جان گلن بیش از همه با سفرهای فضایی معروفش شناخته می‌شود و نامش همیشه در تاریخ آمریکا به نام فردی موثر در اکتشافات فضایی ذکر خواهد شد.

منبع: POPSCI

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *