استخراج انرژی از حرکت بدن انسان به کمک نانوتکنولوژی

استخراج انرژی از حرکت بدن انسان به کمک نانوتکنولوژی

استخراج از حرکت افراد از زمینه‌های تخقیقاتی است که علوم مختلف از مکانیک و مواد تا الکترونیک را به خود مشغول کرده است. به تازگی یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه ایالتی میشیگان، با استفاده از روشی جدید برای این استخراج کشف کرده‌اند. با انجینیک همراه باشید.محققان بخش مهندسی دانشگاه ایالتی میشیگان Michigan State University به تازگی راهی جدید برای استخراج انرژی از حرکت بدن انسان ابداع کرده‌اند. این محققان با استفاده از یک دستگاه که بصورت فیلم نازک است، این استخراج انرژی را انجام داده‌اند.

با استفاده از یک دستگاه ارزان قیمت به نام نانوژنراتور و کمی نیروی فشار، تیم تحقیقاتی توانست بدون استفاده از باتری، یک صفحه تاچ LCD، بیست عدد لامپ ال‌ای‌دی و یک کیبورد انعطاف پذیر را به کار بیندازد. مدیر این تیم تحقیقاتی بر این باور است که با پیشرفت چنین فناوری‌هایی در آینده‌ی نزدیک نیاز به شارژ کردن گجت‌های همراه از بین می‌رود چرا که این دستگاه‌ها بوسیله‌ی حرکت خود صاحبانشان شارژ خواهند شد.

فرآيند ساخت این دستگاه جدید از یک لایه‌ی سیلیکونی شروع می‌شود. سپس لایه‌های مختلفی اطراف آن را می‌پوشانند و لایه‌های دیگر مانند نقره، پلی‌ آمید و پلی‌ پرو‌ پیلن نیز به آن اضافه می‌شوند. در هر لایه از این دستگاه نیز یون‌هایی تزریق می‌شوند تا هر لایه دارای ذرات شارژ شده باشد. در زمان استفاده، با فشاری که از طرف انسان به دستگاه وارد می‌شود و یا از هر حرکت مکانیکی دیگر، تولید خواهد شد.

این دستگاه جدید که با نام biocompatible ferroelectret nanogenerator یا به اختصار FENG شناخته می‌شود، به نازکی یک ورق کاغذ است و می‌توان از آن در ابعاد و کاربردهای مختلف استفاده کرد. نکته‌ی جالب در مورد FENG این است که ظرفیت و ولتاژ تولیدی این ورق با تا شدن بیشتر می‌شود. به عنوان مثالی برای این قابلیت، می‌توان یک ورق بزرگ از این دستگاه را آماده کرد و با بارها تا کردن آن، قطعه‌ای کوچک با ظرفیت بالا داشت که می‌تواند در پاشنه‌ی کفش قرار گیرد و انرژی الکتریکی مورد نیاز فرد را تامین کند.

منبع: SCIENCEDAILY

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *