حس لامسه رباتیک در حال توسعه توسط دانشمندان است

حس لامسه رباتیک در حال توسعه توسط دانشمندان است

حس لامسه رباتیک از پروژه‌های تحقیقاتی جدید دانشمندان است که طی آن تلاش می‌کنند حرکت‌ها و رفتارهای ‌ها را هر چه بیشتر به انسان‌ها شبیه کنند. این حس لامسه رباتیک کاملا شبیه به حس لامسه‌ی انسانی عمل می‌کند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.اکثر ربات‌ها، عملیات گرفتن اجسام را توسط سیستم‌های مکانیکی و مجهز به موتورها و سنسورهای مختلف انجام می‌دهند. گروهی از دانشمندان آزمایشگاه Organic Robotics دانشگاه کرنل (Cornell) به تازگی پروژه‌ای تحقیقاتی را شروع کرده‌اند که در خلال آن تلاش می‌کنند حس لامسه انسانی را به ربات‌ها اضافه کنند.

اکثر ربات‌های کنونی سنسورهایی در خارج از بدن دارند که اشیا را تشخیص می‌دهند. اما سنسورهای جدید حس لامسه رباتیک در داخل بدن ربات قرار می‌گیرند و مانند شبکه‌ی عصبی انسان عمل می‌کنند. آنها نیروهای وارد شده به سطح ربات را حس کرده و انتقال می‌دهند. سنسورهای استفاده شده رد این پروژه با نام موج‌بر نوری یا Optical waveguides شناخته می‌شوند. این موج‌برها از سال ۱۹۷۰ در پروژه های مختلف به منظور تشخیص نیرو، موقعیت و صدا استفاده می‌شده‌اند. تولید این سنسورهای تا کنون با دشواری‌های زیادی همراه بوده است اما اکنون با پیشرفت روش‌های تولید و بلوغ فناوری پرینت سه بعدی، تولید سنسورهای الاستومری آسان‌تر شده است.

روش کار این سیستم جدید به این صورت است که هر چه دست مصنوعی ربات بیشتر فشرده شود، نور ارسالی به هسته‌ی سیستم کاهش می‌یابد و این تغییر نور و کم و زیا شدن آن توسط فوتودیودها حس شده و عملیات لمس یا Sense کامل می‌شود.

منبع: SCIENCEDAILY

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *