چرنوبیل به مزرعه تولید برق از انرژی خورشیدی تبدیل می شود

مزرعه انرژی خورشیدی

چرنوبیل پایگاه هسته‌ای قدیمی در کشور اوکراین است که در سال ۱۹۸۶ دچار حادثه شد و یکی از تراژیک‌ترین حوادث هسته‌ای جهان را رقم زد. خبرهای جدید حاکی از آن است که دو کشور چینی برای تبدیل این منطقه و زمین‌های اطراف آن به مزرعه‌‌ی پیش قدم شده‌اند.دو شرکت چینی فعال در زمینه‌ی انرژی خورشیدی، به تازگی طرحی برای ساخت مزرعه تولید برق از انرژی خورشیدی در محل پایگاه اتمی چرنوبیل ارائه کرده‌اند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این مزرعه توان تولید ۱ گیگاوات برق خواهد داشت.

منطقه‌ی چرنوبیل مساحتی حدود ۱۰۰۰ مایل مربع دارد و در اطراف محل پایگاه اتمی چرنوبیل قرار دارد. این منطقه پس از حادثه‌ی سال ۱۹۸۶، سال‌ها است که بلا استفاده مانده و سطح زیاد تشعشعات هسته‌ای، این منطقه را برای هر استفاده‌ی کشاورزی یا موارد مشابه غیر مفید ساخته است.

اما منطقه‌ی چرنوبیل مکانی مناسب برای تاسیس مزرعه انرژی خورشیدی است. نه تنها زمین این منطقه ارزان و بلا اسفتاده است، بلکه تجهیزات برقی موجود در آن نیز می‌توانند برای تاسیس چنین مزرعه‌ای به کمک سازندگان بیایند. کشور اوکراین چند ماهی است که به دنبال شرکت معتبری برای تاسیس چنین مزرعه‌ای در این منطقه است. خبرهای اخیر حاکی از آن است که دو شرکت چینی GCL System Integration Technology و China National Complete Engineering Corp (CCEC) برای ساخت این مزرعه همکاری خواهند کرد.

شرکت GCL، ساخت و نصب تجهیزات خورشیدی را بر عهده خواهد داشت و CCEC نیز مدیریت و نظارت کل پروژه را انجام می‌دهد. البته تا کنون هیچ خبری از محل دقیق این مزرعه، نحوه‌ی ساخت، زمان تحویل و قیمت آن منتشر نشده است.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *