بال خم شونده برای هواپیما توسط ناسا آزمایش می شود

بال خم شونده

بال خم شونده از قابلیت‌ها و فناوری‌هایی است که وجود آن در هر وسیله پرنده می‌تواند قابلیت‌های مفیدی به آن اضافه کند. به تازگی با همکاری بوئینگ، پروژه‌ای برای تولید این بال‌ها را شروع کرده است. با انجینیک همراه باشید.ناسا به تازگی پروژه‌ای تحقیقاتی با شرکت بوئینگ و Area-I شروع کرده است که تمرکز آن بر روی ساخت بال خم شونده است. این با نام Spanwise Adaptive Wing (SAW) شناخته می‌شود. این بال‌ها مجهز به اکچویتورهای (عملگر) دقیقی هستند که‌ می‌توانند در مواقع نیاز آنها را خم کنند. با تولید این نوع از بال‌ها، می‌توان حداکثر بازده را در زمان پرواز از هواپیماها انتظار داشت.

به عنوان مثالی از کاربرد این نوع از بال‌ها، می‌توان آنها را در زمان بلند شدن هواپیما به صورت کاملا باز نگاه داشت تا بیشترین نیروی لیفت اعمال شود. پس از آن، زمانی که سرعت کروز هواپیما به مقدار مورد نظر رسید، می‌توان لبه‌ها را به پایین خم کرد و از همان نیروی لیفت برای حفظ تعادل استفاده کرد.

یکی از مدیران ناسا در این پروژه در مورد کاربرد این بال خم شونده اینگونه توضیح می‌دهد که این بال‌ها می‌توانند در شرایط مختلف هوانوردی، به کمک خلبان آمده و کنترل هواپیما را آسان‌تر کنند. در حال حاضر، بال خم شونده در برخی هواپیماها و در زمان‌های استراحت و نگهداری آنها استفاده می‌شود. تحقیقات و تلاش برای ساخت این نوع از بال‌ها از دهه ۱۹۶۰ شروع شده است و اکنون مهندسان ناسا برا این باورند که با پیشرفت تکنولوژی اکچویتورها می‌توان به راحتی به این تکنولوژی دست یافت.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *