مکانیک سیالات ، مطالعه رفتار سیالات و نیروهای وارد بر آنها

مکانیک سیالات

مکانیک سیالات یکی از دروس مشترک تمانی گرایش‌های مهندسی مکانیک است که به طور کلی به رفتار مایعات و تاثیر انواع نیروها بر آنها می‌پردازند. این شاخه مهم از علم مکانیک، گرایشی مستقل از نیز هست. در ادامه با انجینیک همراه باشید.مکانیک سیالات به طور عمومی زیرشاخه‌ای از علم فیزیک است که به مطالعه مکانیک انواع سیالات از مایعات و گازها تا مواد پلاسما را شامل می‌شود. این علم به‌خصوص، نیروهای وارد بر این نوع از مواد و واکنش‌های آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. مکانیک سیالات علاوه بر رشته مکانیک، دررشته‌های دیگر مانند مهندسی سازه، مهندسی شیمی، ژئوفیزیک، فیزیک نجومی و زیست‌شناسی نیز کاربرد دارد. تاریخچه این علم نیز به زمان ارشمیدس و بافته‌های او باز می‌گردد.

دو شاخه اصلی مکانیک سیالات، شامل استاتیک سیالات (هیدرواستاتیک) و دینامیک سیالات است. بخش اول به مطالعه این مواد در حالت سکون می‌پردازد و بخش دوم، رفتار سیالات در حال حرکت را در برابر نیروها مورد مطالعه قرار می‌دهد. چالش‌ها و مسائل بسیاری در علم سیالات، هنوز جزو مسائل حل نشده دنیای مکانیک هستند. مسائل دشوار علم سیالات عموما به روش‌های محاسبات عددی و با استفاده از کامپیوترها حل می‌شوند. به همین دلیل در سال‌های اخیر شاخه‌ای جدید تحت نام دینامیک محاسباتی سیالات در این بخش وارد شده‌ است که مسائل این‌چنینی را حل می‌کند.

استاتیک سیالات

هیدرواستاتیک شاخه‌ای از مکانیک سیالات است که رفتار این مواد را در حالت سکون بررسی می‌کند. این شاخه، به سوالات ساده‌ و عمومی همچون این که چرا فشار اتمسفر با افزایش ارتفاع تغییر می‌کند، چرا برخی مواد روی آب شناور می‌مانند و غیره نیز پاسخ می‌دهد. نکته اساسی این است که استاتیک سیالات پایه و اساس علم هیدرولیک است.

دینامیک سیالات

دینامیک سیالات در برابر استاتیک سیالات قرار دارد و جریان آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مطالعه نیازمند بررسی المان‌های مختلفی همچون سرعت، فشار، چگالی و دما است. علم دینامیک سیالات کاربردهای متنوعی در صنایع گوناگون دارند. به طور مثال مطالعه نیروها و ضربات به هواپیماها، مطالعه جریان نفت در طول لوله‌ها و حتی پیش‌بینی آب و هوا نیز می‌تواند جزو کاربردهای دینامیک سیالات باشد.

منبع: WIKIPEDIA

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *