برنامه فضایی چین برای فرود پروب در پشت ماه

برنامه فضایی چین برای فرود پروب در پشت ماه

برنامه فضایی چند سالی است که قدرت مضاعفی پیدا کرده و این کشور سعی دارد در این بخش از علوم مهندسی نیز به رقابت با غول‌هایی همچون آمریکا و روسیه بپردازد. سازمان فضایی این کشور به تازگی اعلام کرده که قصد دارد پروبی را بر پشت ماه فرود بیاورد.مقامات رسمی چین به تازگی اعلام کرده‌اند که این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ اولین پروب آزمایشگاهی جهان را بر پشت ماه، جایی که از دید ساکنان کره زمین مخفی است، فرود بیاورد. آنها همچنین اعلام کردند که قصد دارند پروب آزمایشی مریخ خود را نیز تا سال ۲۰۲۰ به فضا بفرستند. این مقامات رسمی در صحبت‌های خود به این نکته اشاره کرده‌اند که برای کاوش در فضای بی‌کران و پیشرفت صنعت فضایی خود تمامی تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

البته مطالعات فضایی چینی‌ها همیشه هم موفق نبوده و در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی، کنترل نمونه اولیه ایستگاه فضایی خود با نام Tiangong1 را از دست داد و این ایستگاه در سال ۲۰۱۷ وارد اتمسفر زمین خواهد شد. این ایستگاه فضایی که به سه راکت متصل بود در سال ۲۰۱۱ به فضا فرستاده شد اما کنترل آن در حال حاضر از دست چینی‌ها خارج شده است. به همین دلیل، آنها تلاش کرده‌اند تا تمامی اقدامات امینیت و کنترلی را در ایستگاه بعدی که Tiangong 2 نام دارد به کار گیرند و آن را تا سال ۲۰۲۲ آماده کنند.

برخی کارشناسان معتقدند برنامه فضایی چین برای ارسال پروب به پشت ماه، شروعی برای برنامه بلندمدت آنها برای ارسال فضانورد به این قمر است. البته هیچ اظهار نظر رسمی در این مورد منتشر نشده است. لازم به ذکر است، نیم‌کره پشتی ماه همیشه از دید ساکنان کره زمین مخفی بوده و البته در سال ۱۹۵۹ یک عکسبرداری از آن انجام شده است.

فضاپیمایی که به ماه فرستاده خواهد شد، Chang’e-4 نام دارد. این ، یک فرود کامل یا Soft-landing بر روی ماه خواهد داشت و پس از فرود متلاشی نخواهد شد. چینی‌ها پیش از این نیز، فضاپیمای Chang’e-3 را در سال ۲۰۱۳ به نیم‌کره جلویی ماه فرستاده بودند و یک فرود کامل را بر روی این قمر تجربه کردند.

منبع: SCIENCEALERT

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *