موشک فالکون ۹ چرا منفجر شد؟ اسپیس ایکس پاسخ می‌دهد

موشک فالون 9 چرا منفجر شد؟ اسپیس ایکس پاسخ می‌دهد

موشک فالکون ۹ یکی از پروژه‌های اخیر شرک (SpaceX) بود که در ماه سپتامبر سال گذشته منفجر شد. این شرکت به تازگی دلیل اصلی این و تاریخ پرتاب دوباره موشک فالکون ۹ را منتشر کرده است. با انجینیک همراه باشید.شرکت اسپیس ایکس به تازگی اعلام کرده است که دلیل انفجار موشک فالکون ۹ خود را شناسایی کرده است. موشک فالکون ۹ در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۲۰۱۶ به فضا فرستاده شد. این موشک که ماهواره ۲۰۰ میلیون دلاری فیسبوک را حمل می‌کرد، پس از پرتاب منفجر شد.

در سند منتشر شده از شرکت SpaceX آمده است که یک مخزن تحت فشار حاوی هلیوم سرد در زمانی که اکسیژن مایع (LOX) خارج از آن در حال انتقال از مخزن آلومینیمی به لوله فیبر کربنی بوده است، منفجر شده است. تحقیقات و نتیجه‌گیری‌ها در مورد این اتفاق با همکاری شرکت سازنده و سازمان FAA، نیروی هوایی آمریکا، ناسا و سازمان امنیت حمل و نقل آمریکا (NTSB) انجام شده است. البته اسپیس ایکس پیش از این نیز نکاتی در مورد این انفجار منتشر کرده بود اما به نظر می‌رسد سند اخیر محکم‌ترین دلیل برای این انفجار باشد. در متن سند آمده است:

تیم تحقیقات حادثه پس از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیدند که یکی از سه مخزن داخلی کامپوزیتی که در داخل تانک اکسیژن مایع قرار داشتند، در حین عملیات منفجر شده‌اند.

در ادامه این خبر آمده است که شرکت SpaceX زمان پرتاب بعدی موشک فالکون ۹ را اعلام کرده است و تاریخ ۸ ژانویه را برای آن در نظر گرفته است. این موشک حاوی ماهواره‌ای ساخت شرکت Iridium Communications خواهد بود و این پرتاب جزئی از برنامه Iridium Next این شرکت است.

نکته قابل ذکر این است که شرکت فضایی اسپیس ایکس تا قبل از انفجار ۹ سپتامبر، در سال ۲۰۱۶ هشت پرتاب موفق موشک به فضا داشته است و همین آمار کافی است تا مطممئن شویم در سال ۲۰۱۷ نیز پرتاب‌های زیادی توسط این شرکت انجام خواهد شد.

منبع: POPULARMECHANICS

مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *