مقاوم ترین ماده جهان با استفاده از گرافین ساخته شد

مقاوم ترین ماده جهان

مقاوم ترین ماده جهان به تازگی توسط دانشمندان ساخته شده است. این دانشمندان با استفاده از هندسه جدید سه بعدی و اعمال آن بر روی ، توانسته‌اند ماده‌ای ۱۰ برابر قوی‌تر از فولاد تولید کنند. با انجینیک همراه باشید.گرافین یکی از موادی است که سال‌ها است دانشمندان به قدرت و مقاومت بالای آن پی برده‌اند. این ماده از یک صفحه فوق‌العاده نازک از اتم‌های کربن ساخته می‌شود و تا به امروز به عنوان مقاوم ترین ماده جهان شناخته شده است.

اما مشکل اساسی این است که گرافین (Graphene) با وجود نازکی بالا و خواص الکتریکی جذاب، برای استفاده‌های سه‌بعدی آنچنان مناسب نبوده و تا به امروز محصول سه بعدی خاصی از آن تولید نشده است. به تازگی گروهی از دانشمندان دانشگاه MIT موفق به طراحی ساختاری شده‌اند که در آن از ذره‌های این ماده استفاده کرده و در ساختاری مش مانند، آن را به یک محصول سه‌بعدی مقاوم با تخلخل کافی تبدیل کرده‌اند.

با توجه به آزمایش‌هایی که به کمک پرینتر سه بعدی انجام شد، این دانشمندان توانستند محصولی تولید کنند که به خاطر ساختار خاصش، از گرافین معمولی قوی‌تر و استحکامی ۱۰ برابر فولاد داشته باشد. این استحکام در حالی است که ماده جدید تنها ۵ درصد چگالی فولاد را دارد. تولید ماده‌ای در این حد مقاوم و سبک، می‌تواند افق‌های روشنی در تولید محصولات جدید ایجاد کند.

در تصویر زی نمایی از ساختار این ماده در حالت‌هایی فشار (بالا) و کشش (پایین) را مشاهده می‌کنید.ساختار میکروسکوپی گرافینتیم تحقیقاتی معتقد است برای تولید این ساختار می‌توان از گرافین یا هر ماده دیگر استفاده کرد. به بیان آنها، هندسه و ساختار ابداع شده، تاثیر اساسی را دارد و می‌توان با استفاده از آن روی هر ماده دیگری مانند پلیمرها یا فلزات نیز به استحکام بالا دست یافت. حتی در پروژه‌های بزرگ مانند پل‌ها و ساختمان‌ها نیز می‌توان این ساختار را مقیاس داده و محصولاتی مقاوم تولید کرد.

منبع: SCIENCEALERT
مهدی زارع
مهدی زارع
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *