زمان چرا فقط در یک جهت حرکت می کند؟ یا چرا نمی‌شود زمان را برگرداند؟

زمان چرا فقط در یک جهت حرکت می کند؟ یا چرا نمی‌شود زمان را برگرداند؟

زمان چرا فقط در یک جهت حرکت می کند؟ یا چرا نمی‌شود زمان را برگرداند؟

و سازوکار آن، یکی از سؤالات همیشگی بشریت بوده است. در این مطلب ویدئوای را به نمایش گذاشته‌ایم که برای شما توضیح می‌دهد که چرا نمی‌شود را به عقب برگرداند؟ و جواب آن را ( بی‌نظمی ) سیستم‌های فیزیکی بیان می‌کند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.


در ویدئویی که در مطلب امروز تماشا می‌کنید سؤالی مطرح می‌شود که چرا زمان فقط به یک جهت حرکت می‌کند؟! یا چرا نمی‌شود آن را به عقب برگرداند؟! جواب این سؤال را با یک واژه می‌شود پاسخ داد؛ « آنتروپی ». از دید فیزیک میکروسکوپیک زمان یک بردار بدو نجهت است و جهت حرکت آن مهم نیست و قانون دوم ترمودینامیک توضیح می‌دهد که چرا زمان در جهان قابل‌مشاهده ما تنها به سمت جلو حرکت می‌کند. این قانون می‌گوید که هر ماده در طول زمان از حالت آنتروپی پایین به حالت آنتروپی بالا حرکت می‌کند.
اما جهان یعنی چه؟ ما به ناچار به‌طور مداوم به حالتی با آنتروپی بالا برده می‌شویم، در حال حاضر آنتروپی ما بیشتر از گذشته است و در آینده این آنتروپی بیشتر هم می‌شود. در ویدئو زیر توضیح داده می‌شود که قبل از جهان بسیار منظم بود، تمام مواد بسیار فشرده در هم بودند. تا این‌که جهان ما شروع به حرکت به سمت آنتروپی بالاتر کرد. و ناگهان مواد فشرده‌شده از هم جدا به اطراف پراکنده شدند و آنتروپی یا بی‌نظمی آن‌ها یا به عبارتی هرج‌ومرج مواد شروع به زیادشدن شد تا به امروز و همچنان در حال زیاد شدن است تا روزی که دیگر چیزی در جهان نماند.

منبع: POPULARMECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *