دستگاه جوشکاری و انواع صنعتی آن

جوشکاری و انواع آن در صنعت

دستگاه عموما به دستگاهی گفته می‌شود که جریان الکتریکی لازم را برای انجام یک فرایند فراهم می‌کند. انواع ساده و پیچیده‌ی این دستگاه‌ها در بازار وجود دارند که در این مطلب به معرفی اجمالی آنها می‌پردازیم. با انجینیک همراه باشید.دستگاه جوشکاری یا دستگاه تامین‌کننده نیروی جوش، ماشینی است که جریان الکتریکی لازم برای انجام عملیات جوش کاری را فراهم می‌کند. فرآیند جوش عموما به آمپر بالا و بیش از ۸۰ نیاز دارد. در برخی انواع جوشکاری نقطه‌ای، تا ۱۲ هزار آمپر انرژی الکتریکی لازم است. یک دستگاه جوش کاری می‌تواند بسیار ساده باشد. حتی یک باتری خودرو نیز می‌تواند نقش این دستگاه را ایفا کند. انواع پیچیده وحرفه‌ای این نوع از ابزار و تجهیزات ساخت نیز وجود دارند که به عنوان مثال از کنترلرهای کامپیوتری CNC و فناوری IGBT برای انجام جوشکاری استفاده می‌کنند.

ماشین‌های جوشکاری به‌صورت کلی به دو دسته‌ی جریان ثابت (CC) و ولتاژ ثابت (CV) تقسیم می‌شوند. هر یک از این نوع دستگاه‌ها همان‌طور که از نامشان پیدا است، جریان یا ولتاژ را ثابت نگه داشته و متغیر دیگر را برای انجام عملیات بهینه، تغییر می‌دهند. جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوشش دار و همچنین جوشکاری تنگستن گاز، از ماشین جوشکاری با جزیان ثابت استفاده می‌کنند. جوشکاری‌های نوع گازی و پودری نیز از نوع دیگر یعنی دستگاه جوش با ولتاژ ثابت استفاده می‌کنند. البته استفاده از دستگاه‌های با جریان ثابت و Feeder حساس به ولتاژ نیز در این نوع از فرایندها مرسوم است.

تامین انرژی الکتریکی در دستگاه های جوش به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. به عنوان مثال نوع ترانسفورمری این دستگاه‌ها، ولتاژ و جریان معمولی را به ولتاژی در حدود ۱۷ تا ۴۵ ولت تبدیل می‌کنند و از طرف دیگر، جریان را بین ۵۵ تا ۵۹۰ آمپر به کاربر ارائه می‌دهند. تغییر نوع جریان از AC به DC نیز در نوع پیشرفته‌تر این دستگاه‌ها موجود است.

برخی از دستگاه‌های جوش از ژنراتور برای تامین برق استفاده می‌کنند که انرژی مکانیکی را به برق مورد نیاز تبدیل می‌کند. انواع مدرن این دستگاه‌ها به موتورهای احتراق داخلی برای تولید انرژی مکانیکی مجهز هستند. یکی دیگر از انواع ماشین‌ها برای تولید انرژی الکتریکی نیز انواع اینورتری (Inverter) هستند. جوشکاری‌های مدرن نقطه‌ای و انواع جوشکاری لیزری نیز به ماشین‌هایی پیشرفته برای تامین انرژی الکتریکی نیاز دارند که در دسته‌بندی‌های بالا نمی‌گنجند.

برای انتخاب بهترین ماشین جوشکاری، باید یه نوع فرآیند، مکان استفاده، زمان و دوره‌ی تناوب کار دستگاه و حتی جنس قطعاتی که در طولانی مدت جوشکاری خواهند شد، دقت کرد.

مهدی زارع
مهدی زارع

فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. علاقه به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته، باعث شد تا به همراه تعدادی از همکاران فعال در این زمینه، اقدام به تاسیس وبسایت اطلاعرسانی انجینیک کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *