آزمون ذرات مغناطیس MT چیست؟ ؛ قسمت اول از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون ذرات مغناطیس MT ؛ قسمت اول از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون ذرات مغناطیس MT ؛ قسمت اول از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

یکی از روش‌های مشخص‌کننده ناپیوستگی‌ها در قطعات است. این روش که یکی از چندین آزمون‌ غیر مخرب است، تکنیک های مختلفی دارد که در این مطلب به توضیح یا همان می‌پردازیم. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

درباره آزمون ذرات مغناطیس

در آزمون ذرات مغناطیس با استفاده از میدان مغناطیسی ناپیوستگی‌های سطح یا اطراف سطح مواد فرو مغناطیسی را تعیین می‌کنند. میدان مغناطیسی را می‌توان با یک آهنربای دائم و یا یک آهنربای مغناطیسی ایجاد کرد. در هنگام استفاده از یک آهنربای مغناطیسی، میدان با وصل شدن جریان الکتریکی ظاهر می‌شود. ازآنجاکه خطوط شار مغناطیسی نمی‌توانند به‌خوبی در هوا حرکت کنند، هنگامی‌که میدان مغناطیسی با یک ناپیوستگی که عمود بر میدان است مواجه می‌شود، مطابق شکل زیر خطوط شار از خود یک میدان مغناطیسی نشت شده تولید می‌کنند و درنتیجه ذرات مشخص‌کننده به قطعه می‌چسبد و با فرورفتن در شکاف‌ها خوبی آن را رنگی و محل آن‌ها را مشخص می‌کند. ذرات مغناطیسی به‌صورت پودر خشک و یا معلق در یک محلول و به رنگ‌های مختلف و یا فلورسنت موجود هستند.

تکنیک های آزمون ذرات مغناطیس

تکنیک بست (Yokes)

بیشتر بازرسان جوش از یک بست که تصویر آن را در زیر می‌بینید استفاده می‌کنند. همان‌طور که در قسمت a شکل زیر مشاهده می‌کنید یک سیم‌پیچ الکتریکی در اطراف یک هسته مرکزی پیچیده شده است، و هنگامی‌که جریان الکتریکی اعمال می‌شود، یک میدان مغناطیسی تولید می‌کند که از طریق پاها از هسته به سمت پایین و قطعه گسترش می‌یابد. به دلیل این‌که خطوط شار مغناطیسی از یک‌پایه به‌طرف دیگر حرکت می‌کنند این روش را به نام مغناطیس طولی (longitudinal magnetization) می‌شناسند.
هنگامی‌که پاها بر روی یک بخش فرو مغناطیس قرار داده شوند و دستگاه روشن شود، مطابق قسمت b تصویر زیر یک میدان مغناطیسی به محلی که موردنظر است اعمال می‌شود و ناپیوستگی‌هایی که عمود بر شار مغناطیس هستند خود را نمایان می‌کنند. برای اطمینان از این‌که هیچ ناپیوستگی‌ای از قلم نیفتاده باشد، پس از استفاده از بست (yoke) در یک‌ جهت آن را ۹۰ درجه چرخانده و عمود بر راستای قبلی نیز استفاده می‌کنند. ازآنجاکه تمام جریان الکتریکی در بست است و فقط میدان مغناطیسی به قطعه وارد می‌شود این روش را با عنوان القاء غیرمستقیم می‌شناسند.

منبع: ASNT.ORGحمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *