آزمون مایعات نافذ PT چیست؟ ؛ قسمت سوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون مایعات نافذ PT ؛ قسمت سوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون مایعات نافذ PT ؛ قسمت سوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها

آزمون مایعات نافذ یکی دیگر از آزمون­های بازرسی قطعات به طور است. همان­طور که از نام آن مشخص است عمل اصلی در این آزمون است. در این مطلب به­طور­کلی آزمون مایعات نافذ را به شما معرفی خواهیم­کرد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

در این مطلب از سومین قسمت از سری مطالب آشنایی با آزمون­ های غیر مخرب آزمون مایعات نافذ را معرفی خواهیم کرد. اصل اساسی آزمون مایعات نافذ آن است که با رسیدن مایع بسیار سیال نافذ به سطح قطعه، این مایع به شکاف­ ها و حفره­ های باز سطح نفوذ می­ کند و با پاک کردن سطح قطعه، مایعات نفوذ کرده در داخل شکاف­ها گیر افتاده و به­عنوان یک نشانگر عمل می­کند.

آزمون روی قطعات مغناطیسی و غیر مغناطیسی قابل انجام است اما روی مواد متخلخل خوب عمل نمیکند. مایعاتی که در آزمون استفاده می­شوند هم امکان دیده شدن در نور محیط را دارند و هم می­توانند از نوع فلورسنت باشند که برای دیده شدن به نور “سیاه” نیاز است. در شکل زیر فرایند آزمون از نوع قابل مشاهده دیده می­شود. هنگام انجام یک بازرسی با آزمون ، ضروری است که سطح در حال آزمایش تمیز و عاری از هر گونه مواد خارجی و یا مایعاتی باشد که ممکن است از ورود به حفره یا شکاف­های باز در سطح قطعه جلوگیری کند.

با اعمال مایع نافذ به آن اجازه داده می­شود برای یک مدت مشخص که “زمان ماندگاری مایع نافذ” نامیده می­شود استراحت کند و به خوبی در شکاف­ها نفوذ کند. پس از آن قطعه با دقت تمیز شده و مایع نافذ اضافی از سطح قطعه حذف خواهد شد. هنگام پاک کردن مایع نافذ، اپراتور باید مراقب باشد که مایع نفوذ کرده به حفره­ها را پاک نکند. در مرحله بعد یک پوشش نازک بی­رنگ بر روی سطح اعمال می­شود و مدتی مشخص با آن زمان داده می­شود تا مایع نافذ درون شکاف­ها به آن تراوش کند و محل شکاف­ها و عیوب سطحی را قابل مشاهده گرداند.

پس از پایان زمان ماندن پوشش روی سطح، قطعه توسط چشم بازرسی می­شود و بعد از آن در صورت استفاده از مایع نافذ فلورسنت با نور سیاه نیز مورد برسی قرار خواهد گرفت. پوشش­های نمایانگری که در آخرین مرحله روی سطح قطعه اعمال می­شود عموما از نوع دانه­های ریز و سفید رنگ است مانند پودر تالک که یک تضاد رنگ خوب برای نشان دادن شکاف­ها ایجاد کند.

این روش با سه تکنیک انجام می­شود:

تکنیک حلال جدا شدنی (Solvent Removable):

در این تکنیک از مایع نافذی استفاده می­شود که برای پاک کردن مایع نافذ اضافی نیاز به حلالی غیر از آب دارد. این مایعات نافذ عموما در طبیعت یافت می­شوند و معمولا به رنگ قرمز روشن است.

تکنیک قبل شستشو با آب (Water-washable) :

همان طور که از نام آن مشخص است، در این تکنیک مایع نافذ اضافی با یک اسپری آب از بین می­رود.

تکنیک پس امولسیون (Post-emulsifiable) :

در این تکنیک مایع نافذ مانند تکنیک قابل شستشو با آب است و در فرمولاسون آن امولسیون وجود ندارد اما در این روش پس از آغشتن مایع به قطعه مایع امولسیون به آن اعمال می­شود. امولسیون ها میتوانند چربی دوست یا آبدوست باشد.

منبع: ASNT.ORG

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *