شستشوی خودرو به بهترین شکل ؛ مثل حرفه ای ها شستشو کنید (قسمت اول)

علاوه بر زیبایی آن و افزایش حس خوب رانندگی به زیبایی شهر و از همه مهم‌تر به سلامت و طول عمر نیز کمک می‌کند. در قسمت اول این مطلب، امروز چهار مرحله در مورد خودرو و نگهداری صحیح بدنه آن را به شما یاد می‌دهیم. با انجینیک همراه باشید.

اگر در مورد ظاهر خودرو خود وسواس دارید و حساسید پس حتماً از ‌های شهر خود راضی نیستید و شستشو با برس های معمولی نیز به دل شما نخواهد چسبید. در این مطلب چند نکته و دستورالعملی برای انجام بهترین شستشو به شما داده می‌شود که بهترین نتیجه را بگیرید.

بیشتر مردم اعتقاد دارند بهترین راه برای شستشو و براق کردن بدنه خودرو شستن و واکس کردن آن است اما برای گرفتن بهترین نتیجه فقط شستشو و واکس خودرو کافی نیست و نکاتی در این میان وجود دارد که باید به آن‌ها اضافه شود. در ادامه به بیان روشی می‌پردازیم که سال‌هاست مایک پنینگتون و ریک مکدانوگ (Mike Pennington and Rick McDonough) برای نگهداری خودرو انجام می‌دهند. خودرو آن‌ها یک مرسدس بنز D300 است که تولید آن به سال ۱۹۸۳ باز می‌گردد. آن‌ها با در نظر گرفتن چند نکته زیر خودرو خود را با کف صابون و آب پرفشار تمیز و نگهداری می‌کنند.


یک : وضعیت فعلی خودرو شما چیست؟

اگر خودرو شما نو است و پوسیدگی‌ای ندارد با یک شستشو و واکس خودرو شما مثل روز اول می‌شود اما اگر از عمر خودرو شما بیشتر گذشته باید آن را به‌خوبی پولیش کنید بعد شستشو و واکس.

دو : دستورالعمل‌های پاک‌کننده‌های خودرو را به‌خوبی بخوانید

برچسب‌های روی پاک‌کننده‌های خودرو نکات مهمی مورداستفاده از آن را بیان می‌کند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از یک پاک‌کننده چرخ از جنس کروم بر روی یک چرخ آلومینیومی که بسیار اسیدی است می‌توانید چرخ آلومینیومی را به‌راحتی خراب کند. پس حواستان باشد حتی اگر از ماده‌ای و با پارچه‌ای مثلاً برای پاک کردن یا براق نمودن رنگ استفاده کردید برای شیشه یا رینگ آن پارچه را خوب بشورید و استفاده کنید.

سه : بدنه را به‌خوبی بشورید

شستن خودرو باعث می‌شود بدنه از آلاینده‌هایی مثل کثیفی، ماسه، گل و … پاک گردد. اتومبیل خود را با ترجیحاً با صابون مخصوص شستشو خودرو بشویید و اگر نبود با صابون معمولی. توجه داشته باشید شستن خودرو با مایعات شستشو معمولی یا مایع ظرف‌شویی باعث آسیب به رنگ آن می‌شود. برای تمیز کردن سپرها و نوار دور بدنه از روغن استفاده کنید. اگر از اول شروع به شستن با پارچه و کف کنید ممکن است ذرات بزرگ خاک به بدنه خودرو شما خش بیندازد پس اول با آن خاک را از ماشین خود بردارید و بعد به شستشو بپردازید.

چهار : سطح را آماده کنید

بعد از شستشو به‌خوبی می‌توانید خط و خش‌های بدنه را ببینید. علاوه بر آن یک سری آلودگی‌هایی مانند صمغ درختان و … وجود دارد که با آب و صابون پاک نمی‌شوند. در این موارد خاک رس نرم می‌تواند به طرز خیره‌کننده‌ای این آلودگی‌ها را از بین ببرد. خاک رس علاوه بر آلودگی‌ها، واکس و … را نیز از بین می‌برد و سطح رنگ را نیز کمی  زبر می‌کند. برای کار با خاک رس ابتدا آن را روی سطحی صاف خوب ورز دهید و برای روان‌تر شدن آن از یک مایع براق‌کننده استفاده کنید. آن را در کف یک دست نگه‌دارید و در سراسر سطح ماشین شما مالش دهید.

برای حذف خراش‌ها به ترکیبات مانند پولیش نیاز است که باید با دست یا وسایلی مانند پد روی سطح موردنظر اعمال شود و بلافاصله با پارچه تمیز پاک گردد. ۳ تا ۴ بار استفاده از ترکیبات رنگ پاک‌کن مانند تینر ضعیف یا استون ضعیف اکثر خش‌ها را از بین می‌برد و اگر خشی آن‌چنان عمیق بود که با تمام این اوصاف نرفت از قلم‌های مخصوص خش‌گیری مناسب رنگ اتومبیل خود استفاده کنید.

 

منبع: POPULARMECHANICS

 

 

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *