آزمون رادیوگرافی RT چیست؟ ؛ قسمت چهارم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی RT ؛ قسمت پنجم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی RT ؛ قسمت پنجم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون یکی از روش‌های مشخص‌کننده ناپیوستگی‌ها به صورت در قطعات است. این روش تکنیک­های مختلفی دارد که در این مطلب به طور کلی آن را معرفی می‌کنیم و به صورت تیتروار به تکنیک‌های آن اشاره خواهیم کرد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

در آزمون رادیوگرافی صنعتی جسم آزمون در برابر تشعشعات نافذ قرار داده می‌شود، به طوری که اشعه از جسم در حال بازرسی عبور کرده و به یک گیرنده که در طرف مقابل قطعه قرار داده شده است می‌رسد. برای مواد نازک‌تر و یا با متراکم کم مانند آلومینیوم، از اشعه ایکس (اشعه X) استفاده می‌شود، و برای مواد ضخیم‌تر و یا متراکم‌تر، به طور کلی اشعه گاما برای بازرسی استفاده می‌شود.

شایع ترین منبع تولید اشعه گاما پوسیدگی مواد رادیواکتیو ایریدیوم ۱۹۲ (IR-192) و کبالت ۶۰ (CO-60)  است.  IR-192به طور کلی برای فولاد با ضخامت ۲/۵ تا ۳ اینچ مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسبت به ضخامت قطعه قدرت کوری منبع رادیواکتیو انتخاب می‌شود.  (کوری، واحد اندازه‌گیری قدرت اشعه رادیواکتیو به احترام مادام کوری) برای قطعات ضخیم‌تر که نیاز به قدرت نفوذ بیشتر است از کبالت-۶۰ برای این منظور استفاده می‌شود.

کار با دستگاه رادیوگرافی

کار با دستگاه رادیوگرافی

برای گیرنده اشعه می‌توان از فیلم صنعتی اشعه ایکس یا از یکی از انواع مختلف آشکارسازهای تابش دیجیتال استفاده کرد. در هر دو آنها تابش عبور کرده از جسم آزمون در گیرنده اثر می­گذارد و باعث بروز اثراتی در آن می‌شود. همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، مناطق تیره‌تر که نشان دهنده تابش بیشتر است مناطق ناپیوستگی را نشان می­دهد و نواحی روشن­تر که در آن تشعشع کمتری نفوذ کرده مناطقی است که قطعه ناپیوستگی نداشته است.

شکل شماتیک آزمون رادیوگرافی از یک قطعه

شکل شماتیک آزمون رادیوگرافی از یک قطعه

تکنیک‌های آزمون رادیوگرافی:

  • فیلم (Film Radiography)
  • اسکن رادیوگرافی (Computed Radiography)
  • سی تی اسکن (Computed Tomography)
  • رادیوگرافی دیجیتال (Digital Radiography)
تفاوت تکنیک سی تی اسکن و رادیوگرافی در آزمون غیرمخرب

تفاوت تکنیک سی تی اسکن و رادیوگرافی در آزمون غیرمخرب

 

منبع: ASNT.ORG

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *