شستشو خودرو به بهترین شکل ؛ مثل حرفه ای ها شستشو کنید (قسمت دوم)

شستشو خودرو به بهترین شکل ؛ مثل حرفه ای ها شستشو کنید (قسمت دوم)

شستشو خودرو به بهترین شکل ؛ مثل حرفه ای ها شستشو کنید (قسمت دوم)

علاوه بر زیبایی آن و افزایش حس خوب رانندگی به زیبایی شهر و از همه مهم‌تر به سلامت و طول عمر نیز کمک می‌کند. در قسمت دوم این مطلب، امروز پنج مرحله دیگر در مورد شستشو و نگهداری صحیح بدنه آن را به شما یاد می‌دهیم. با انجینیک همراه باشید.

اگر در مورد ظاهر خودرو خود وسواس دارید و حساسید پس حتماً از ‌های شهر خود راضی نیستید و شستشو با برس های معمولی نیز به دل شما نخواهد چسبید. در این مطلب چند نکته و دستورالعملی برای انجام بهترین شستشو به شما داده می‌شود که بهترین نتیجه را بگیرید.

بیشتر مردم اعتقاد دارند بهترین راه برای شستشو و براق کردن بدنه خودرو شستن و واکس کردن آن است اما برای گرفتن بهترین نتیجه فقط شستشو و واکس خودرو کافی نیست و نکاتی در این میان وجود دارد که باید به آن‌ها اضافه شود. در ادامه به بیان روشی می‌پردازیم که سال‌هاست مایک پنینگتون و ریک مکدانوگ (Mike Pennington and Rick McDonough) برای نگهداری خودرو انجام می‌دهند. خودرو آن‌ها یک مرسدس بنز D300 است که تولید آن به سال ۱۹۸۳ باز می‌گردد. آن‌ها با در نظر گرفتن چند نکته زیر خودرو خود را با کف صابون و آب پرفشار تمیز و نگهداری می‌کنند.


پنج : برای براق شدن نهایی پولیش کنید

این مرحله اختیاری است و به نظر من یکی از اصلی‌ترین مراحل است که خودرو شما را از بقیه متفاوت می‌کند. با استفاده از خمیرهای مخصوص پولیش اتومبیل و پوست‌ها و نمدهای مخصوص این کار با دست یا با یک دستگاه پولیش خودرو خود را برق بیندازید. روغن‌های مخصوص به عمق رنگ بدنه کمک می‌کند و حداکثر براق بودن را قبل از واکس به‌خصوص در وسایل نقلیه تیره‌رنگ به اتومبیل می‌دهد.

شش : واکس زدن برای محافظت از رنگ

واکس مانند کرم ضد آفتاب برای خودرو شماست. واکس لایه‌ای نازک را روی سطح خودرو شما ایجاد می‌کند که رنگ آن را در برابر اشعه UV محافظت خواهد کرد. این کار در کوتاه‌مدت باعث می‌شود رنگ خودرو شما کدر و مات نشود و در درازمدت آن را در برابر ترک یا پوسته‌شدن مقاوم می‌کند.

واکس نوع کارنابوآ (Carnauba) و نوع پلیمری (Polymer) هر دو مانند هم عمل می‌کنند. اما نوع پلیمری آن بعد از خشک شدن مات نمی‌شود و معمولاً پس از اعمال محو می‌شود. انتخاب واکس بین نوع کارنابوآ و پلیمری مانند انتخاب روغن‌موتور مصنوعی یا معمولی است. واکس نوع پلیمری کمی گران‌تر و استفاده از آن آسان‌تر است و برخی معتقدند که نتیجه بهتری دارد.

هفت : حفظ درخشش و محافظت بهتر و بیشتر

پس از انجام کار سخت شستشو خودرو ، حفاظت کردن و درخشنده نگه‌داشتن خودرو از گام‌های بعدی است. همیشه یک پارچه تمیز و یک اسپری پاک و براق‌کننده در صندوق‌عقب خود داشته باشید تا خاک یا هنرنمایی پرندگان را به‌سرعت از روی خودرو خود پاک‌کنید. اگر اتومبیلتان نسبتاً تمیز است و انجام تمام این مراحل برای شما وقت‌گیر است، فقط یک مرحله واکس زدن بهترین انتخاب برای ظاهر خودرو شماست.

هشت : شیشه‌ها را پاک کنید

نکته مهم! برای پاک کردن شیشه‌های اتومبیل خود از مایعات شیشه‌پاک‌کن خانگی استفاده نکنید زیرا این محلول‌ها دارای آمونیاک هستند و ته رنگ و سایه روی شیشه اتومبیل شما را از بین می‌برد. بهترین گزینه استفاده از مایعات مخصوص شستشو شیشه خودروها است که برای اطمینان از کامل تمیز شدن شیشه‌ها، آن‌ها را دو بار تمیز کنید.

نه : چرخ‌ها را تمیز کنید

همیشه آخرین مرحله از شستن یک چیز پایین‌ترین قسمت آن است تا کثیفی بقیه جاها روی آن ریخته نشود و همچنین بهتر است کثیف‌ترین قسمت چیز را آخر همه تمیز کنید تا پارچه‌های شما از اول به کثیف‌ترین شکل در نیاید. این دو خصیصه در مورد چرخ‌ها در شستشو خودرو شما صدق می‌کند.

یکی از نکات مهم در تمیز کردن چرخ‌ها این است که از موادی استفاده کنید که برای شستشو چرخ شما فرموله شده باشد و متناسب با جنس رینگ چرخ‌ها تولیدشده باشد. و اگر جنس چرخ‌های خود را نمی‌دانید پس از نسخه‌های کم قدرت بدون اسید آن‌ها استفاده کنید. شوینده‌های مناسب چرخ‌های آلومینیومی برای تمام انواع چرخ‌ها قابل‌استفاده‌اند.

 

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *