موتورسیکلت با نیروی بخار ؛ موتورسیکلت ها در سال ۱۸۶۰ با نیروی بخار کار می کردند

موتورسیکلت با نیروی بخار ؛ موتورسیکلت ها در سال 1860 با نیروی بخار کار می کردند

موتورسیکلت با نیروی بخار ؛ موتورسیکلت ها در سال 1860 با نیروی بخار کار می کردند

ی که با نیرو بخار کار می‌کند در اولین روز جهانی در روسیه به نمایش گذاشته شده است. در این مطلب ویدئوای نشان داده می‌شود که یکی از این موتورها را در این مراسم نشان می‌دهد. با انجینیک همراه باشید.

موتورسیکلت که وسیله نقلیه بسیار مفید و البته گاهی اوقات خطرناکی است. این وسایل نقلیه سبک فناوری ساختشان به سال ۱۸۶۰ میلادی باز می‌گردد. در آن سال­ ها موتورسیکلت­ها با نیرو بخار کار می‌کردند. کارشناسان این زمینه معتقدند که موتورسیکلت در اصل در سال ۱۸۶۹ ساخته شده است که در واقع نمونه اولیه‌ای از یک خودرو آن دوران بوده است.

در حالی که بین مدعیان رقابت برای نشان دادن اولین موتورسیکلت بسیار داغ است، این موتورها از نوع موتورهای بخار راپر هستند (البته ممکن است نمونه اصلی نباشد ولی خیلی حرفه‌ای بازسازی شده است). این معروف توسط سیلوستر اچ.راپر (Sylvester H. Roper) از روکسبوری ماساچوست تولید شده است.

برخی از فناوری‌هایی که موتورسیکلت­های جدید دیده می‌شود در واقع از انواع قدیمی آن­ ها به ارث برده شده‌اند به عنوان مثال در مدل‌های قدیمی نیز دسته موتورسیکلت همان پدال گاز آن بوده است و با چرخاندن آن نیرو به موتور داده می‌شود. این موتورها دارای یک پمپ آب دستی بوده‌اند که در سمت راست و جلو منبع بخار قرار داشته است و در حالی که نوسان کننده سیلندر بخار در هر طرف قاب موتور قرار دارد، دریچه پیستون برای سیلندرها با میله‌های سربی در کنار میلنگ وظیفه خود را انجام می‌دهند و پمپ تغذیه آب با میل‌لنگ چپ سیلندر کنترل می‌شود و لوله‌های بزرگی و عجیبی که در ویدئو مشاهده می‌کنید در اصل اگزوز و دودکش آن است.

قطعاتی در این موتورسیکلت بسیار هنرمندانه جایگزین شده اند به طوری که اصلا قابل تشخیص نیست که این قطعات اصلی اند یا جایگزین شده اند. البته با توجه به سن و سال این موتورسیکلت نمی‌توان انتظار داشت که او برای مدتی طولانی کار کند.

منبع: POPULARMECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *