آزمون الکترومغناطیس ET چیست؟ ؛ قسمت ششم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون الکترومغناطیس ET ؛ قسمت ششم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون الکترومغناطیس ET ؛ قسمت ششم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون یک دسته‌بندی عمومی در میان آزمون‌های است که شامل سه دسته ، اندازه‌گیری میدان جریان متناوب و است البته روش ذرات مغناطیس نیز یکی از زیر مجموعه‌های آنهاست که به علت پرکاربرد بودن قبلا جداگانه معرفی شده است. با انجینیک همراه باشید.

آزمون الکترومغناطیس یک دسته بندی عمومی در میان آزمون‌های غیر مخرب است که شامل سه دسته زیر است:

– روش جریان گردابی (Eddy Current testing)

– روش (Alternating Current Field Measurement – ACFM)

– روش میدان از راه دور (Remote Field testing – RFT)

همان طور که از نام آزمون ذرات مغناطیس  -MT-مشخص است، این آزمون نیز یک آزمون الکترومغناطیس است و تنها علتی که باعث شده قبلا در یک دسته بندی مستقل معرفی شود، پرکاربرد بودن و استفاده گسترده از این روش است.

برای مشخص کردن ناپیوستگی‌ها بدون آنکه آسیبی به قطعه برسد، تمام این روش‌ها و دسته‌بندی ها از القای میدان مغناطیسی یا جریان الکتریکی به یک قطعه رسانا استفاده می‌کنند و سپس اثرات ناشی از آنها مورد برسی قرار خواهد گرفت.

در تکنیک جریان گردابی وقتی میدان مغناطیسی به قطعه رسانا می‌رسد اگر ناپیوستگی‌ای در قطعه باشد تغییرات در چگالی جریان، مکان ناپیوستگی را مشخص می‌کند.

در تکنیک اندازه‌گیری میدان جریان متناوب یک پراب جریان الکتریکی متناوبی را به سطح قطعه وارد می‌کند و از میدانی که به وجود می‌آید تشخیص داده می‌شود که آیا در آن ناحیه ناپیوستگی وجود دارد یا نه؟ در صورت وجود ناپیوستگی در میدان، اختلالی به وجود می‌آید که برای اپراتور قابل تشخیص است.

از روش میدان از راه دور برای برسی لوله‌های فرومغناطیسی استفاده می‌شود که پوسته‌ای قوی دارند. در مقایسه با تکنیک جریان گردابی، روش میدان از راه دور نتایج بهتری را در تمام ضخامت لوله فراهم می‌کند و تقریبا حساسیت برابری در هر دو سطح داخلی و خارجی لوله دارد. اما برای لوله‌های غیر فرومغناطیسی روش جریان گردابی عملکرد بهتری را نشان می‌دهد.

 

منبع: ASNT.ORG
آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها
حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *