بازرسی چشمی VT چیست؟ ؛ قسمت هفتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

بازرسی چشمی VT چیست؟ ؛ قسمت هفتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

بازرسی چشمی VT چیست؟ ؛ قسمت هفتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

ابتدایی‌ترین، شایع‌ترین و ارزان‌ترین روش در بین چندین روش آزمون‌های است. در این روش چشم کار اصلی را انجام می‌دهد اما البته ابزارهایی ساده مانند آینه و ذره‌بین یا پیچیده مانند انواع دوربین‌ها نیز در این روش به کمک چشم می‌آیند. با انجینیک همراه باشید.

وقتی قطعه‌ای را برای کنترل به شما می‌دهند طبیعتاً اولین کاری که می‌کنید نگاه کردن به آن است. شما با نگاه کردن به آن، آن را بازرسی می‌کنید و درواقع این همان بازرسی چشمی و یکی از روش‌های است.

برای کسانی که با آزمون‌های غیر مخرب آشنا نیستند باید بگوییم آزمون غیر مخرب (Nondestructive testing – NDT) روند بازرسی، آزمایش، و یا ارزیابی مواد، قطعات و یا مجموعه‌های مونتاژی است تا ناپیوستگی یا تفاوت در ویژگی‌های قطعات را بدون تخریب آن‌ها را بتوان تشخیص داد. به‌عبارت‌دیگر، بعد از بازرسی یا آزمون کامل قطعه هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد.

بازرسی چشمی شایع‌ترین روش در آزمون‌های غیر مخرب در صنعت است. از آنجا که در اکثر روش‌های غیر مخرب نیاز است که اپراتور به سطح قطعه نگاه کند، بازرسی چشمی عملاً در روش‌های دیگر نیز وجود دارد.

همان‌طور که از نام این روش مشخص است، بازرسی چشمی شامل مشاهدات بصری از سطح یک قطعه مورد آزمون است تا ارزیابی شود که آیا ناپیوستگی در سطح آن وجود دارد یا خیر؟ بازرسی چشمی ممکن است با مشاهده مستقیم و چشم غیرمسلح باشد و یا ممکن است با استفاده از ابزارهای نوری مانند ذره بین، آینه، دوربین‌های آندوسکوپی (دوربین‌های کوچکی که به انتهای یک سامانه مانند خرطوم وصل است و در مشاهده جاهایی که در دید نیست کمک می‌کند)، CCD ها و سیستم‌های مشاهده به کمک کامپیوتر (مشاهده از راه دور) انجام گیرد. معایبی که با روش بازرسی چشمی قابل‌کنترل است شامل خوردگی، انحراف هندسی قطعات، آسیب‌های فیزیکی و ترک است و اما تنها برخی از ناپیوستگی‌ها توسط بازرسی چشمی قابل شناسایی است و هیچ‌گاه با این روش نمی‌توان اطمینان داشت که تمام ناپیوستگی‌ها کشف شده‌اند.

منبع: ASNT.ORG

حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *