آزمون انتشار صوت AE چیست؟ ؛ قسمت هشتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون انتشار صوت AE چیست؟ ؛ قسمت هشتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون انتشار صوت AE چیست؟ ؛ قسمت هشتم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون (Acoustic Emission) یکی از روش‌های آزمون قطعات است. در این روش سنسورهایی روی قطعه نصب می‌شوند و به قطعه نیروی‌ای خارجی اعمال می‌شود. با پردازش بازتاب صوت ناشی از نیرو، محل ناپیوستگی مشخص خواهد شد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

آزمون انتشار صوت یکی از انواع آزمون های غیر مخرب است. اگر هنوز با آشنا نیستید باید بگوییم آزمون غیر مخرب (Nondestructive testing – NDT) روند بازرسی، آزمایش، و یا ارزیابی مواد، قطعات و یا مجموعه‌های مونتاژی است تا ناپیوستگی یا تفاوت در ویژگی‌های قطعات را بدون تخریب آن‌ها را بتوان تشخیص داد. به‌عبارت‌دیگر، بعد از بازرسی یا آزمون کامل قطعه هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد.

آزمون انتشار صوت به نوعی شبیه با آزمون التراسونیک است با این تفاوت که در آزمون التراسونیک در این روش فرکانس فوق‌العاده بالا صوت به سمت قطعه فرستاده می‌شود و اگر قطعه در درون خود دارای مناطقی با چگالی متفاوت یا سرعت صوت مختلف باشد، قسمتی از صوت ارسال شده به فرستنده بازگشته و به‌صورت بصری آن منطقه قابل مشاهده می‌شود. با دانستن سرعت صوت در متریال قطعه (سرعت آکوستیک) و زمان مورد نیاز برای بازگشت صوت به واحد فرستنده، فاصله تا ناپیوستگی تعیین می‌شود. اما در آزمون انتشار صوت روی قطعه سنسورهایی نصب می‌شود پس از آن یک نیروی خارجی موضعی مانند یک بار ناگهانی مکانیکی و یا تغییر سریع درجه حرارت یا تغییر فشار به قطعه در حال آزمایش اعمال می‌شود. امواج گسیل شده ناشی از بار خارجی تنش کوچکی را در ناپیوستگی‌ها به وجود میآود و جابجایی‌های کوچک الاستیک یا پلاستیک در مواد موجی با فرکانس بالا بازتاب می‌کند و به سطح قطعه بازمیگردد که توسط سنسورهایی ذبط شده و پردازش می‌شود و محل تاپیوستگی را مشخص می‌کند. هرچه تعداد سنسورها بیشتر باشد طبیعتاً محل ناپیوستگی بهتر و دقیق‌تر قابل تشخیص خواهد بود.

منبع: ASNT.ORG

آزمون غیر مخرب چیست؟ ؛ با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید آزمون ذرات مغناطیس MT چیست؟ ؛ قسمت اول از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها آزمون MT (ذرات مغناطیس) ؛ قسمت دوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها آزمون مایعات نافذ PT چیست؟ ؛ قسمت سوم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ها آزمون رادیوگرافی RT چیست؟ ؛ قسمت چهارم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون التراسونیک UT چیست؟ ؛ قسمت پنجم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون الکترومغناطیس ET چیست؟ ؛ قسمت ششم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها بازرسي چشمي VT چيست؟ ؛ قسمت هفتم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون انتشار صوت AE چیست؟ ؛ قسمت هشتم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون هدایت موج GW چیست؟ ؛ قسمت نهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *