گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته چیست؟ قسمت اول از انواع گیره های دستی

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت اول از انواع گیره های دستی "گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته"

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت اول از انواع گیره های دستی "گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته"

گیره و یک دسته دو نوع از گیره های دستی است. اهمیت گیره‌ها به قدری است که ممکن است بقیه ابزارها بدون آنها کارایی کافی را نداشته باشند. در قسمت اول این سری مطلب با ۲ نوع از آنها یعنی گیره و گیره میله‌دار یک دسته آشنا می‌شوید. با انجینیک همراه باشید.

C شکل (C-CLAMP)

گیره C شکل از معروف‌ترین گیره‌ها است که در اندازه‌های مختلف یافت می‌شود. بدنه گیره C شکل که اصولاً از روش فورج ساخته می‌شود به شکل حرف لاتین C است. فک متحرک آن یک پیچ با دنده قدرتی (رزوه ذوزنقه‌ای یا مربعی) است و قسمت ثابت آن به لطف داشتن پایه‌ای کروی در زاویه‌های مختلف می‌تواند ثابت شود و اشکال تا حدودی پیچیده را در گیره نگه دارد. عموماً گیره C شکل کوچک برای کارهای خانگی و مغازه‌ها کاربرد دارد اما پیشنهاد می‌شود بین ۶ تا ۸ عدد از آنها را در اندازه‌های مختلف از ۴ تا ۸ اینچی برای خود داشته باشید. عدد اندازه این گیره‌ها مشخص کننده ظرفیت گرفتن یک قطعه است. گیره‌های C شکل انواع مختلف دارند. یکی از آنها گیره C شکل سه فک است این گیره برای زمانی که می‌خواهید میز، کابینت، در یا هر چیزی که دارای گوشه باشد را بگیرید کارایی خود را نشان می‌دهد.

گیره میله دار یک دسته (ONE-HANDED BAR CLAMPS)

هیچ رمز و رازی در محبوبیت گسترده این گیره وجود ندارد. کسانی که در خانه کارهای فنی می‌کنند و چه کسانی که به طور حرفه‌ای کارهایی را انجام می‌دهند عاشق این گیره‌اند زیرا می‌توان آن را با یک دست تنگ‌تر و بازتر کرد و بر خلاف دیگر گیره‌ها لازم نیست که با یک دست گیره را گرفت و با دست دیگر آن را محکم کرد. این نوع گیره‌ها عموماً یک فک ثابت و یک فک لغزنده دارند. به دسته لغزنده یک ماشه قرار دارد که با فشردن آن گیره تنگ‌تر می‌شود و با فشردن اهرم دیگری گیره باز می‌شود. این گیره‌ها در اندازه‌های ۶  تا ۵۰  اینچی وجود دارند اما اندازه‌های ۱۸ و ۳۶ اینچی کاربرد بیشتری دارند.

منبع: POPULARMECHANICS
گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته چیست؟ قسمت اول از انواع گیره های دستی گیره مخصوص لوله و گیره فنری چیست؟ قسمت دوم از انواع گیره های دستی گیره F شکل و گیره تسمه ای چیست؟ قسمت سوم از انواع گیره های دستی گیره زاویه ای و گیره پیچ دستی چیست؟ قسمت چهارم از انواع گیره های دستی
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *