گیره مخصوص لوله و گیره فنری چیست؟ قسمت دوم از انواع گیره های دستی

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت دوم از انواع گیره های دستی "گیره مخصوص لوله و گیره فنری"

گیره دستی در چه انواعی است؟ ؛ قسمت دوم از انواع گیره های دستی "گیره مخصوص لوله و گیره فنری"

و دو نوع از گیره های دستی است. اهمیت گیره‌ها به قدری است که ممکن است بقیه ابزارها بدون آنها کارایی کافی را نداشته باشند. در قسمت دوم این سری مطلب با ۲ نوع از آنها یعنی و گیره فنری آشنا می‌شوید. با انجینیک همراه باشید.

گیره مخصوص لوله (PIPE-CLAMP FIXTURES)

این نوع برای زمانی استفاده می‌شود که نیاز است یک لوله خیلی محکم و به ایمن‌ترین شکل نگه داشته شود. این گیره‌ها باید همراه با یک لوله آهنی و یا گالوانیزه استاندارد استفاده شود. این لوله که نقش بستر اصلی گیره را ایفا می‌کند و می‌تواند حتی دو تکه باشد، معین کننده طول قطعه‌ای است که در آن می‌تواند جا بگیرد بنابراین این لوله هرچه بلندتر باشد قطعه بزرگ‌تری در گیره می‌نشیند. فک ثابت گیره را به انتهای لوله وصل می‌کنیم و سپس قسمت قابل تنظیم آن را مانند شکل از سر دیگر لوله به داخل آن می‌لغزانیم. همان طور که گفته شد یکی از مزیت‌های اصلی این نوع گیره این است که اندازه لوله‌ای که با آن قابل گرفتن است به طول لوله‌ی بستر گیره بستگی دارد. این گیره‌ها معمولاً در دو اندازه ۱/۲ اینچ و ۳/۴ اینچ قطر لوله موجود هستند.

گیره دستی فنری (SPRING CLAMP)

گیره فنری مانند گیره لباس است. در این گیره‌ها دو قطعه که کاملاً شبیه هم هستند از رو به رو با یک پین به هم وصل شده‌اند. این قطعه‌ها هم نقش فک و هم نقش دسته را یک جا ایفا می‌کنند برای ایجاد قدرت کافی در فک‌های گیره یک فنر در محل پین گیره دستی طراحی شده است که در قدرت‌های مختلف یافت می‌شود. این نوع گیره‌ها به خاطر اندازه کوچکشان نمی‌توانند با قدرت بالایی قطعات را بگیرند و برای کارهای کوچک خیلی کمک می‌کنند. آنها برای کارهای تعمیراتی کوچک مانند دست سوم شما عمل خواهند کرد. دسته‌ها و فک‌های با لاستیک پوشانده شده‌ی این گیره‌ها کار کردن با آنها را بسیار کاربردی‌تر و لذت بخش تر می‌کند. این گیره‌ها معمولاً در اندازه‌های مختلف موجودند. تنوع آنها از گیره‌ای با طول فک ۴ اینچ با ظرفیت گیره بندی ۱ اینچ تا گیره‌ای با طول فک ۱۲ اینچ و ظرفیت گیره بندی ۴ اینچ است.

منبع: POPULARMECHANICS
گیره C شکل و گیره میله دار یک دسته چیست؟ قسمت اول از انواع گیره های دستی گیره مخصوص لوله و گیره فنری چیست؟ قسمت دوم از انواع گیره های دستی گیره F شکل و گیره تسمه ای چیست؟ قسمت سوم از انواع گیره های دستی گیره زاویه ای و گیره پیچ دستی چیست؟ قسمت چهارم از انواع گیره های دستی
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *