آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

() یکی از روش‌های آزمون قطعات است. این آزمون شامل سه تکنیک است: ، و . همان طور که از نام این آزمون مشخص است در تمام این روش‌ها لیزر نقش اصلی را ایفا می‌کند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

آزمون لیزر به روش هولوگرافی – Holographic Testingدر روش هولوگرافی لیزر با ایجاد تنش‌های مکانیکی با انرژی حرارتی، فشاری یا لرزشی تغییر شکل‌هایی روی سطح قطعه ایجاد می‌کند. اسکن اشعه لیزر به سطح قطعه رسیده و بازتاب آن به سنسور بازمی‌گردد و تفاوت‌های ایجاد شده روی سطح قطعه را که ناشی از تنش‌های ایجاد شده است ضبط می‌کند. تصویر حاصل از این آزمون مانند نقشه‌ای پستی و بلندی‌های کوچک در حد ۰٫۰۵ تا ۰٫۰۰۵ میکرون که توسط لیزر ایجاد شده را نشان می‌دهد با مقایسه نتایج آزمون با نمونه مرجع سالم، آزمون لیزر هولوگرافی می‌تواند برای مشخص کردن مکان و میزان ترک، پوسته شدگی، ناپیوستگی، حباب و تنش‌های پسماند قطعه مورد استفاده قرار گیرد.

آزمون لیزر به روش پروفیلومتری – Laser Profilometryدر آزمون لیزر به روش پروفیلومتری از یک لیزر با منبع نور چرخنده با سرعت بالا، منشورهای مینیاتوری و یک کامپیوتر با نرم افزار قدرتمند پردازش سیگنال‌ها استفاده می‌شود. سطحی که به عنوان مرجع شناخته می‌شود از طریق یک لوله در دو بعد اسکن شده و نور منعکس شده از یک لنز عبور می‌کند و بر روی یک آشکارساز عکس متمرکز می‌شود. با تغییر فاصله لیزر نسبت به سطح مرجع، نقطه متمرکز شده در آشکارساز عکس تغییر می‌کند و در نتیجه یک تصویر سه بعدی با وضوح بالا از سطح قطعه یا همان توپوگرافی سطح قطعه ایجاد می‌شود. با استفاده از این تکنیک می‌توان خوردگی، حفره، فرسایش و ترک در لوله‌ها را مشخص نمود.

آزمون لیزر به روش شیروگرافی – Laser Shearography


در آزمون لیزر به روش شیروگرافی قبل از این که تنشی به قطعه مورد آزمون وارد شده باشد، نور لیزر بر سطح آن تابانده می‌شود و تصویر ایجاد شده به وسیله (CCD (charge-coupled device برداشت شده و بر روی یک کامپیوتر ذخیره می‌شود. سپس به قطعه تنش‌هایی وارد می‌کنند و دوباره عملیات تصویر برداری را تکرار می‌کنند. سپس کامپیوتر دو الگوی ایجاد شده را مقایسه کرده و اگر نقصی مانند حفره یا ناپیوستگی مشاهده کند آن را گذارش می‌دهد. این روش می‌تواند ناپیوستگی‌های در حد چند میکرومتر را روش کشف کند.

منبع: ASNT.ORG

آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *