پرینتر سه بعدی ساختمان ؛ چاپگر غول پیکری که می تواند برای شما خانه بسازد

پرینتر سه بعدی ساختمان ؛ چاپگر غول پیکری که می تواند برای شما خانه بسازد

پرینتر سه بعدی ساختمان ؛ چاپگر غول پیکری که می تواند برای شما خانه بسازد

چند سالی است که ابداع شده و به سرعت دارد جایگاه خود را پیدا می‌کند و کاربردهای آن یکی‌یکی کشف می‌شود. امروز در ویدئوای به شما نشان می‌دهیم که با پرینتر سه بعدی غول‌پیکر یک بنا شبیه خانه را می‌سازند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

محققان دانشگاه MIT یک  طراحی کرده‌اند که می‌تواند بنای یک ساختمان را بسازد. آنها معتقدند با این استراتژی اساساً می‌توانند با هزینه پایین‌تر و سرعت بیشتر عملیات ساخت ساختمان‌ها را انجام دهند است.
MIT اولین سازنده پرینتر سه بعدی ساختمان نیست. شرکت‌های ساختمانی چینی مانند اپیس کور (Apis Cor) از سال ۲۰۰۵ این کار را شروع کردند و یک خانه را در ۲۴ ساعت و با دو هزار دلار ساختند ولی نه با سیستم‌های پرینت سه بعدی معمولی. MIT در در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته است که “این پرینتر سه بعدی ساختمان دارای سازه‌ای است که نازل‌های دستگاه را در جای خود نگه می‌دارد و اندازه جسمی که می‌سازد محدود به طول بازوهای آنها است. این سیستم می‌تواند آزادانه هر ساختمانی با هر شکلی را بسازد.” این انعطاف‌پذیری باعث شده سیستم طراحی‌شده MIT با عنوان بستر ساخت دیجیتال (Digital Construction Platform – ) برای استفاده در هر محیطی شناخته شود.

بستر ساخت دیجیتالی یا همان DCP اساساً یک بازو هیدرولیکی چرخ‌دار است اما این بازوی همه کاره همراه با یک ابزار مانند وسایل بنایی است که می‌تواند با هر نوع ماده (چه طبیعی مانند خاک و چه مصنوعی مانند بتون) ساخت‌وساز را انجام دهد.
DCP می‌تواند در عرض ۱۴ ساعت یک ساختمان گنبدی شکل با قطر ۵۰ فوت و ارتفاع ۱۲ فوت را بسازد. این ساختمان شامل یک سازه از جنس عایق فوم خواهد بود که در پایان به شکل یک سازه بتنی به پایان خواهد رسید که خیلی شبیه به تکنیک‌های ساخت ساختمان‌ها توسط سازندگان سنتی است.

استیون کیتینگ (Steven Keating)، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک که محقق ارشد این پروژه است، می‌گوید ” در صنعت ساخت‌وساز هنوز بیشتر کارها به روش صدها سال قبل انجام می‌شوددر واقع منظور او این بوده که در این صنعت هنوز از مواد قدیمی استفاده می‌شود و با اره و دست چیزها را می‌سازند! او اضافه کرده “با این پرینتر سه بعدی ساختمان جدید، یکی از بخش‌های مهم از ساخت یک ساختمان، با روشی نوین جایگزین می‌شود“.
هدف نهایی این پرینتر سه بعدی ساختمان این است که به طور کامل خودکفا شود و بتوان آن را در هر محیطی قرار داد تا شروع به ساخت و ساز کند و سازه‌هایی را در مناطق بد آب و هوا مانند قطب جنوب، ماه یا مریخ بسازد. و با توجه به اینکه چین به آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که برای ساخت “دهکده‌ای در کره ماه برنامه دارد، بعید نیست که DCP  یا چیزی شبیه به آن اولین خانه را از خاک ماه و زودتر از آنچه شما فکر می‌کنید بسازد. در زیر ویدئو این ساخت و ساز را تماشا کنید.

 

منبع: POPULARMECHANICS منبع: MEDIA.MIT
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *