آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون مغناطیسی یک آزمون است. این آزمون بیشتر برای لوله‌ها و کف مخازن که از جنس مواد آهنی هستند کاربرد دارد و به واسطه قابلیت بازرسی حتی از روی سطح عایق روشی اقتصادی است. در این مطلب با این روش بیشتر آشنا شوید. با انجینیک همراه باشید.

در () اگر ناپیوستگی در قطعه وجود داشته باشد در شکل الگوی شار مغناطیسی‌ای که ایجاد می‌شود ناهنجاری به وجود می‌آورد و باعث شناخته شدن آن می‌گردد. از آزمون نشت شار مغناطیسی در بازرسی‌های خطوط لوله، کف مخازن و … که از جنس مواد  آهنی است استفاده می‌شود. در کاربردهای استفاده از لوله ابزار مشخص کننده ناپیوستگی از درایو و سیم‌پیچ سنسور و یک مبدل موقعیت تشکیل شده که توسط کابل به منبع قدرت وصل است و سیگنال‌های دریافت شده را برای پردازش به کامپیوتر ارسال می‌کند. این ابزار برای بازرسی در اطراف لوله قرار داده می‌شود با. وصل شدن برق به سیم پیچ درایو، در قطعه یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. همین طور که ابزار در طول قطعه حرکت می‌کند تغییرات در ضخامت دیواره که به علت خوردگی، فرسایش، ایجاد حفره و غیره ایجاد شده است باعث خواهد شد چگالی شار مغناطیسی تغییر کند. این تغییرات با سنسور برداشت و به کامپیوتر ارسال می‌شود. محل سیگنال‌ها توسط مبدل موقعیت طوری به کامپیوتر ارسال می‌شود که منطقه شناسایی را می‌توان برای ارزیابی بیشتر مشخص کرد. این تکنیک را می‌توان بدون از بین بردن عایق روی سطح لوله انجام داد. و در نتیجه راهی اقتصادی و سریع برای بازرسی خطوط طولانی لوله‌ها به شمار می‌رود.

بازرسی کف مخزن هم در اصل مانند لوله‌ها است، اما با این تفاوت که در آنها از یک سری ژنراتور میدان مغناطیسی (“پل”) و سنسور (همان‌طور که در شکل نشان داده شده است) استفاده می‌شود. در واقع تمام این تجهیزات بر روی یک ماشین شبیه به جارو برقی قرار داده شده است. پل‌ها یک میدان مغناطیسی اشباع در کف مخزن تولید می‌کنند، و هر گونه کاهش در ضخامت یا از بین روفتن مواد به دلیل ایجاد حفره یا خوردگی باعث می‌شود ناهنجاری در شکل شارهای مغناطیسی ایجاد شود و اصطلاحاً شار مغناطیسی از کف مخزن به سمت بالا “نشت” کند. این ناهنجاری‌ها را می‌توان توسط سنسورها برداشت کرد. در ماشین‌های قدیمی، هر سنسور یک عملگر صوتی یا صفحه نمایش بصری وصل بوده است و محل ناپیوستگی را برای اپراتور مشخص می‌کرده است. دستگاه‌های پیشرفته‌تر هم صفحه نمایش بصری دارند و هم قابلیت ذخیره نتایج قدیمی را دارا می‌باشند و می‌توانند داده‌های ذخیره شده را تجزیه‌وتحلیل کرده با نتایج قدیمی‌تر مقایسه کنند و رشد گسست‌ها و ناپیوستگی‌ها را مورد نظارت قرار دهند.

منبع: ASNT.ORG

آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها
حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *