آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون نوترونی (Neutron Radiographic) از دیگر روش‌های آزمون قطعات است. این آزمون شباهت‌هایی با آزمون معمولی دارد با این تفاوت که در این روش به جای اشعه ایکس از ذره برای مشخص کردن ناپیوستگیها استفاده می‌شود. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

آزمون یکی از آزمون‌های غیر مخرب قطعات است در آزمون‌های غیر مخرب (Nondestructive testing – NDT) بازرسی، آزمایش، و یا ارزیابی مواد، قطعات و یا مجموعه‌های مونتاژی به نوعی انجام می‌شود که ناپیوستگی یا تفاوت در ویژگی‌های قطعات را بدون تخریب آن‌ها را بتوان تشخیص داد. به‌عبارت‌دیگر، بعد از بازرسی یا آزمون کامل قطعه هنوز هم می‌تواند از آن استفاده کرد.

آزمون رادیوگرافی نوترونی از جمله آزمون­هایی است که کارکرد آن با تابش پرتوهای پر انرژی کار می­کند. این آزمون شبیه به آزمون رادیوگرافی معمولی است در آزمون رادیوگرافی معمولی جسم آزمون در برابر تشعشعات نافذ قرار داده می‌شود، به طوری که اشعه از جسم در حال بازرسی عبور کرده و به یک گیرنده که در طرف مقابل قطعه قرار داده شده است می‌رسد. برای مواد نازک‌تر و یا با متراکم کم مانند آلومینیوم، از اشعه ایکس (اشعه X) استفاده می‌شود، و برای مواد ضخیم‌تر و یا متراکم‌تر، به طور کلی اشعه گاما برای بازرسی استفاده می‌شود. اما در آزمون رادیوگرافی نوترونی از یک پرتو شدید نوترون کم انرژی به عنوان یک واسطه نافذ به جای اشعه گاما یا اشعه ایکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرتو نوترون که در اکثر مواد فلزی نفوذ می‌کند توسط بتا ترون، یک شتاب دهنده خطی تولید می‌شود و قطعات را به‌صورت شفاف نمایش می‌دهد. نوترون با مواد عالی رقیق می‌شود (از جمله آب با توجه به هیدروژن بالای آن) که اجازه می‌دهد قطعات آزمون مورد بازرسی قرار گیرند و ناپیوستگی‌ها قابل مشاهده شود. این در حالی است که در رادیوگرافی معمولی هر دو اجزای ساختاری و داخلی قطعه آزمون مشاهده می‌شود.

 

منبع: ASNT.ORG

آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها
حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *