ربات دونده‌ شترمرغی IHMC با سرعتی بیش از یک دونده ماراتون می دود

ربات دونده‌ شترمرغی با سرعتی بیش از یک دونده ماراتون می دود

ربات دونده‌ شترمرغی با سرعتی بیش از یک دونده ماراتون می دود

‌ ای که توسط موسسه شناخت انسان و ماشین آلات -- در فلوریدا طراحی شده است بسیار شبیه به است. طراحان این ادعا دارند که او می‌تواند از سریع‌ترین دونده ماراتن سریع‌تر بدود. در این مطلب این با او و طراحی زیبایش آشنا می‌شوید. با انجینیک همراه باشید.

آخرین پروژه‌ای که توسط موسسه شناخت انسان و ماشین آلات (institute for human & machine cognition-IHMC) در فلوریدا به نمایش گذاشته شده است، ربات دونده‌ ی دو پا ای است که احتمالاً می‌تواند از شما جلو بزند. برگردان فارسی نام این ربات دونده‌ بیضوی مسطح است که ترجمه عبارت ” planar elliptical runner ” است.  IHMC  ادعا می‌کند که ربات دونده‌ آنها می‌تواند با سرعت حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت بر روی تردمیل بدود. برای این که نسبت به این سرعت دید واضحی پیدا کنید سریع‌ترین دونده ماراتن تا کنون توانسته با سرعت ۲۱ کیلومتر بر ساعت این مسابقه را به پایان ببرد. ربات IHMC با آزمایش‌هایی در رابطه با محدودیت‌های حرکت با دو پا در ماشین توسعه داده شده است. سازندگان آن حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که مدعی‌اند اگر ربات به اندازه یک انسان بود، می‌توانست با سرعت ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت بدود. این در حالی است که رکورد سرعت در بین ربات‌ها حدود ۴۳ کیلومتر بر ساعت است.

 

 

این ربات دونده‌ با استفاده از فقط یک موتور هر دو پاهای خود را به حرکت در می‌آورد و بدون هیچ سنسور و یا کامپیوتری تعادل خود را حفظ کرده و به طور کامل می‌دود. این طراحی فنی و مکانیکی (حرکت بیضوی پاهای این ربات در ترکیب با شکل بدن آن) این ربات است که کمک می‌کند در حین دویدن ثبات داشته باشد و تعادلش به هم نخورد. تعیین میزان قدرت موتور و در نتیجه سرعت این ربات دونده‌ توسط یک کنترل رادیویی که مخصوص ماشین‌های کنترلی است انجام می‌شود.

 

دویدن این ربات شترمرغ مانند در حالات مختلفی حتی وسط هوا، روی تردمیل و در کنار یک ماشین در حالی که بین دو صفحه شیشه‌ای مهار شده است با سرعت پایین فیلم برداری شده است. اگر چه حرکت حرکت پای این ربات به طور مؤثر مانع سقوط و انحراف آن می‌شود اما صفحات شیشه‌ای دو طرف ربات وظیفه دارند ربات را در یک فضای بارید به حالت عمودی نگه دارد تا جلو سقوط آن را بگیرد و از انحراف آن جلوگیری کند.

تیم IHMC امیدوار هستند با کمک از این ایده مکانیکی سیستم‌هایی در آینده به وجود آورند که ربات‌های دوپا طبیعی‌تری بسازند. و بتوانند در نمونه‌های آینده توانایی جهت گیری را به آنها اضافه کنند. در دراز مدت IHMC برنامه دارد که به پیشنهاد دهد که برای استفاده‌های خاص به جای پا از چرخ استفاده شود.

 

 

منبع: DESIGNBOOM
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *