آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمتی چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمتی چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون یا (Infrared Testing) از دیگر روش‌های آزمون قطعات است. در این آزمون از امواج مادون قرمزی که از اجسام گرم بلند می‌شود استفاده می‌شود تا ناپیوستگی در قطعات را مشخص کنند. این تشخیص با استفاده از دوربین‌های مادون قرمز انجام می‌گیرد. با انجینیک همراه باشید.

آزمون حرارتی یکی دیگر از روش های آزمون قطعات به صورت غیر مخرب است در آزمون‌های غیر مخرب (Nondestructive testing – NDT) بازرسی، آزمایش، و یا ارزیابی مواد، قطعات و یا مجموعه‌های مونتاژی به نوعی انجام می‌شود که ناپیوستگی یا تفاوت در ویژگی‌های قطعات یا هر عیب ساختاری دیگری را بدون تخریب آن‌ها بتوان تشخیص داد. به‌عبارت‌دیگر، بعد از بازرسی یا آزمون کامل قطعه هنوز هم می‌تواند از آن استفاده کرد.

آزمون حرارتی با نام‌های بسیاری شناخته می‌شود. از جمله این نام‌ها یا ترموگرافی مادون قرمز است. همان طور که میدانید، درصورتی‌که دما از یا به قطعه‌ای جریان یابد طول موج‌هایی از خود ساتع می‌کند که بیشتر آنها خیلی بیشتر از طول موج مرئی و قابل دیدن توسط انسان است. در آزمون حرارتی برای اندازه گیری و یا رسم گراف دمایی سطح از این امواج که همان اشعه مادون قرمز هستند استفاده می‌شود. به جهت قابل رویت کردن این امواج از فناوری‌های تصویر برداری حرارتی مثل دوربین‌های مادون قرمز کمک گرفته می‌شود.

برای انجام یک آزمون حرارتی دقیق، قطعه یا قطعه‌های در حال بررسی باید در خط دید مستقیم دوربین قرار داشته باشند، به عنوان مثال، نباید قطعات در محیط در بسته یا همراه باشند زیرا گرما منتشر شده از قطعه دیگر به طور دقیق به دوربین نمایش داده نمی‌شود و باعث می‌شود در قرائت دما در نقاط مختلف خطا به وجود بیاید. استفاده صحیح از تصویر برداری حرارتی را می‌توان برای شناسایی آسیب‌های خوردگی، پوسته شدن، ایجاد حفره و همچنین بسیاری از شرایط زیان آور دیگر استفاده کرد.

منبع: ASNT.ORG


آزمون لیزر LM چیست؟ ؛ قسمت دهم از انواع آزمون هاي غير مخرب و تکنيک هاي آن‌ ها

آزمون نشتی LT چیست؟ ؛ قسمت یازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون نشت شار مغناطیسی MFL چیست؟ ؛ قسمت دوازدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون رادیوگرافی نوترونی NR چیست؟ ؛ قسمتی سیزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون حرارتی یا مادون قرمز IR چیست؟ ؛ قسمت چهاردهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

آزمون ارتعاشی VA چیست؟ ؛ قسمتی پانزدهم از انواع آزمون های غیر مخرب و تکنیک های آن‌ ها

حمید هاشمی
حمید هاشمی

با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *