مقاومت به زلزله در برج درخت هوایی (Skytree) توکیو؛ راز مهندسی باستانی ژاپنی ‌ها در چیست؟

مقاومت به زلزله در برج درخت هوایی (Skytree) توکیو؛ راز مهندسی باستانی ژاپنی ‌ها در چیست؟

مقاومت به زلزله در برج درخت هوایی (Skytree) توکیو؛ راز مهندسی باستانی ژاپنی ‌ها در چیست؟

مقاومت به در ساختمان‌ها بسیار مهم است. حال ژاپنی‌ها با الهام از معماری باستانی خود برجی ساخته‌اند که بسیار به مقاوم است. آن‌ها هزاران سال قبل ساختمان‌های چندین طبقه‌ای ساخته‌اند که در طی این مدت در برابر ‌های شدید ژاپن دوام آورده است. با انجینیک همراه باشید.

درخت هوایی () توکیو  یک رادیو و تلویزیونی، رستوران، و برجی برای مشاهده شهر توکیو است که به تازگی ساخت آن پایان یافته. این که به بلندترین در جهان شهرت دارد ۶۳۴ متر ارتفاع دارد. طراحان این طوری این کار را انجام داده‌اند که مقاومت به زلزله آن بسیار بالاست. در طراحی این برج اقدامات ویژه‌ای انجام گرفته است که آن را در برابر زلزله‌های بدنام ژاپن حفظ می‌کند.

خوشبختانه، معماران ژاپنی برای هزاران سال با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده‌اند و در یکی از معروف‌ترین تولیدات خود یک راه حل خاص ارائه کرده‌اند.

معابد پاگودا، برج‌های بلندی است که دارای سقف‌های انباشته روی هم است. این برج‌ها یک قدرت مخفی دارند: این برج‌ها دارای یک قطب مرکزی به نام شینباشیرا (shinbashira) هستند که ارتعاشات منتشر شده زمین لرزه را دفع می‌کند و تمام اجزاء ساختمان را از سقوط حفظ می‌کند.

طراحان برج درخت هوایی از فناوری مشابهی برای مقابله با زلزله در ساخت این برج بهره جسته‌اند. در این برج یک لوله بتنی مرکزی تقریباً در تمام طول ارتفاع برج اجرا شده است. اطراف این ساختمان به وسیله دمپر های خاصی که توسط ناسا اختراع شده است به لوله مرکزی وصل شده‌اند. دمپر ها به لوله بتنی اجازه می‌دهد که بودن این که به ساختمان آسیبی برسد نوسان کند. این برج در حال حاضر قادر است ارتعاشات ناشی از هر رویداد لرزه‌ای را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهد و با قوی‌ترین زلزله ممکن در شهر توکیو ژاپن روبرو شود و آثار آن را تحمل کند.

منبع: POPULARMECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *