تراز دستی ؛ چگونه با ترفندی ساده با یک تراز دستی زاویه ها را اندازه گیری کنیم؟

تراز دستی ؛ چگونه با ترفندی ساده با یک تراز دستی زاویه ها را اندازه گیری کنیم؟

تراز دستی ؛ چگونه با ترفندی ساده با یک تراز دستی زاویه ها را اندازه گیری کنیم؟

یکی از ابزارهای نسبتاً ارزان قیمت اندازه‌گیری است. اما این طور به نظر می‌رسد که با آن تنها سطح افق و عمود و ۴۵ درجه را بتوان مشخص کرد. در این مطلب یاد می‌دهیم چگونه با یک ‌های مختلف را اندازه بگیرید. با انجینیک همراه باشید.

عموماً برای تنظیم کردن یک سطح نیاز به یک سطح یا سقف مبنا کاملاً سلب و نیاز است که این کار وقتی سطح مبنا در زاویه‌ای قرار گرفته باشد بسیار سخت‌تر می‌شود. در این مطلب راهنمایی و روشی کاربردی و مفید به شما یاد می‌دهیم تا بتوانید زاویه دلخواه خود را با تنظیم تیغه اره چندکاره خود به‌دست آورید. در ویدئو زیر جان دریل قصد دارد زاویه یک سطح را نسبت به افق به‌دست آورد. نکته اینجا است که سطح مبنا دارای زاویه مشخصی نیست. او این کار را با استفاده از یک مداد چوبی، یک تراز دستی خوب و یک اره چند کاره یا گونیا انجام می‌دهد.

آقای دریل برای این کار چوب را روی سطح شیب دار قرار می‌دهد و سپس تراز دستی را در کنار آن نگه می‌دارد تا حباب ۴۵ درجه در وسط  پمپ تراز بایستد و به آرامی خطی را در لبه تراز روی چوب می‌کشد. برای دیدن زاویه دقیق به روش چشمی چوب را روی صفحه اره چند کاره قرار می‌دهد و لبه اره را روی خط تنظیم می‌کند و زاویه را از روی صفحه مدرج می‌خواند. با استفاده از این روش با دقت خوبی می‌شود زاویه سطح را به‌دست آورد.

به قول معروف “شنیدن کی بود مانند دیدن” توضیحات بالا بسیار مختصر و سر بسته است و طبیعتاً بهتر است برای فهم بهتر موضوع ویدئو زیر را تماشا کنید. با استفاده از این تکنیک می‌توانید با اطمینان یک پایه محکم را با زاویه دلخواه روی سطح مبنی مورد نظر خود نصب کنید.

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *