یاتاقان غلتشی و انواع آنها ؛ قسمت سوم از انواع یاتاقان های غلتشی

یاتاقان غلتشی و انواع آنها ؛ قسمت سوم از انواع یاتاقان های غلتشی

یاتاقان غلتشی و انواع آنها ؛ قسمت سوم از انواع یاتاقان های غلتشی

غلتشی بسیار متنوع است. در هر چیزی که بتوان نام آن را دستگاه گذاشت حتماً غلتشی در آن استفاده شده است. غلتشی باید انواع زیادی از نیازها را برآورده کنند بنابراین برای پاسخ به این نیازها به طور مداوم در حال تکامل‌اند. با انجینیک همراه باشید.


تصور عمومی از بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌ها این است که این اجزاء پرکاربرد مهندسی مکانیک تنها بارهای شعاعی را تحمل می‌کنند اما در ماشین آلات بلبرینگ‌ها باید بتوانند بسته به موقعیت انواع بارهای شعاعی، محوری یا انواع ممان های خمشی را تحمل کنند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی، سعی بر آن شده که هرچه بیشتر دستگاه‌ها کوچک‌تر طراحی شود. بنابراین طراحان یاتاقان‌ها نیز برای پاسخ به نیاز بازار انواعی از یاتاقان‌ها را فقط با هدف کاهش حجم دستگاه‌ها طراحی می‌کنند. جدا از یاتاقان‌هایی که برای مقاصد خاص طراحی و ساخته می‌شوند در حالت عمومی یاتاقان‌های غلتشی بر هشت دسته تقسیم می‌شوند. در این مطلب به‌صورت کلی انواع  را به شما معرفی می‌کنیم.

بلبرینگ شیار عمیق

این بلبرینگ‌ها عمومی‌ترین انواع یاتاقان‌ها هستند و به طور گسترده‌ای در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلبرینگ محوری

بلبرینگ‌های محوری قادر به تحمل بارهای محوری است. آنها می‌توانند بارهای بسیار سنگین را در راستا محور دوران بلبرینگ پشتیبانی کند.

غلتکی

در این نوع یاتاقان‌ها عنصرهای دورانی استوانه‌های فولادی بسیار سخت هستند. این یاتاقان‌ها نیروهای شعاعی را بسیار بالایی را قادرند تحمل کنند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای

در این نوع بلبرینگ عناصر غلتش گوی های فولادی هستند که با حلقه درونی و بیرونی به‌صورت زاویه‌ای در تماس هستند. این یاتاقان‌ها تحمل بارهای شعاعی و محوری را تا مقادیر بسیار بالایی دارند.

بیرینگ مخروطی

در این نوع بیرینگ ها عناصر غلتش از نوع مخروط‌های فوق سخت هستند. از آنجا که در این یاتاقان‌ها از غلتک مخروطی استفاده می‌شود، این رولربیرینگ ها قادر به تحمل ترکیبی از بارهای محوری و بارهای شعاعی هستند.

بیرینگ غلتکی خود میزان

این یاتاقان‌ها قادر هستند زاویه‌های محدودی بین کنس داخلی و خارجی را در حین کار کردن جبران کنند. عناصر غلتش در این یاتاقان‌ها نیز استوانه‌های سخت هستند

بیرینگ سوزنی

در این یاتاقان‌ها عناصر غلتش استوانه‌های بلند و باریک هستند و برای تحمل بارهای محوری در انتهای محورهای دستگاه‌ها طراحی شده‌اند. این یاتاقان‌ها در قطعاتی از قبیل کمپرسور هوا دستگاه‌های تهویه مطبوع در خودروها استفاده می‌شوند.

بیرینگ قفس و رولر

این بیرینگ یکی از چندین نوع یاتاقان‌های مورد استفاده در سیستم‌های انتقال قدرت دستی در وسایل نقلیه است و لازم است به شدت با دوام باشد. در این یاتاقان نیز مانند بیرینگ های سوزنی عنصر غلتش استوانه‌های بلند و باریک هستند.

 

منبع: NSK.COM
یاتاقان ها و اجزاء آن ها ؛ قسمت اول از انواع یاتاقان های غلتشی
تاریخچه بلبرینگ ها ؛ قسمت دوم از انواع یاتاقان های غلتشی
یاتاقان غلتشی و انواع آنها ؛ قسمت سوم از انواع یاتاقان های غلتشی
سریع ترین بلبرینگ ها در دنیای عجیب یاتاقان ها؛ قسمت چهارم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ دما بالا در دنیای عجیب یاتاقان ها؛ قسمت پنجم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ شیار عمیق و انواع آن ها؛ قسمت ششم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ تماس زاویه ای و انواع آن ها؛ قسمت هفتم از انواع یاتاقان های غلتشی
بلبرینگ خود میزان و کف گرد ؛ قسمت هشتم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ استوانه ای ؛ قسمت نهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ مخروطی ؛ قسمت دهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ کفگرد ؛ قسمت یازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
رولربیرینگ سوزنی ؛ قسمت دوازدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
هوزینگ بلبرینگ ؛ قسمت سیزدهم از انواع یاتاقان های غلتشی
هوزینگ دو کفه ای ؛ قسمت چهاردهم از انواع یاتاقان های غلتشی
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *