کاغذ سنباده یا ابزار سنباده برقی؟ قسمت اول آماده سازی چوب قبل از رنگ

کاغذ سنباده یا ابزار سنباده برقی؟ قسمت اول آماده سازی چوب قبل از رنگ

کاغذ سنباده یا ابزار سنباده برقی؟ قسمت اول آماده سازی چوب قبل از رنگ

یک ابزار ارزان قیمت و پرکاربرد است. اما سؤال اینجاست که آیا استفاده از آن بهتر است یا استفاده از ‌های برقی؟ در این مطلب دانستنی‌هایی کلی پیرامون زنی و آماده‌سازی آن برای رنگ عنوان شده است. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

چوب نقشی مهم و اساسی در کیفیت رنگ و ظاهر قطعات دارد و باید با دقت و طبق اصول و وسواس انجام گیرد. در زیر درباره اولین اصل این کار یعنی “کاغذ سنباده یا ؟” صحبت شده است:

کاغذ سنباده یا سنباده برقی؟

اعداد نوشته‌شده پشت سنباده‌ها یا به عبارتی شماره سنباده‌ها بر مبنای تعداد دانه ساینده موجود در یک اینچ مربع از سطح کاغذ سنباده است. هرچه این عدد بیشتر باشد پرداخت روی سطح ظریف‌تر است.

سنباده‌های خیلی زبر (شماره‌های زیر ۱۰۰) سطح چوب را خیلی زبر می‌کنند. سنباده‌های با زبری متوسط مانند شماره‌های ۱۲۰ و ۱۵۰ برای از بین بردن رنگ یا بتونه‌های قبلی روی چوب و یا خراش‌های ایجاد شده روی چوب مفید است. و سنباده‌های نرم مانند ۲۲۰ اغلب برای پرداخت نهایی فقط قبل از رنگ استفاده می‌شود. به‌طورکلی در مبلمان و صنایع‌دستی مقادیر متوسط اعداد سنباده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارهای برقی باعث سریع‌تر شدن کار می‌شوند، اما ابزارهای برقی بزرگ مانند سنباده نواری برای کارهای سنگین‌تر نجاری طراحی‌شده و می‌تواند قطعات عتیقه را خراب کند. سنباده‌های برقی لرزان یا دوار سبک‌وزن برای پرداخت دوباره قطعات ظریف و عتیقه بسیار مناسب‌تر هستند.

سنباده زنی چوب با دست برای پرداخت قطعات ظریف ترجیح داده می‌شود. روش دست سنباده زنی چوب با دست این است که ورق کاغذی سنباده را به چهار قسمت تقسیم کنید، سپس آن‌ها را طوری در کف دست خود قرار دهید که با سه انگشت بتوان آن را نگه داشت. همچنین شما می‌توانید یک ابزار موقت را با پوشاندن یک قطعه کاغذ سنباده در اطراف یک بلوک چوبی درست کنید تا کاغذ سنباده در دست شما بهتر قرار گیرد. بااین‌حال بهتر است به‌جای این کار از یک بلوک مخصوص کاغذ سنباده موجود در فروشگاه‌های ابزار استفاده کنید این ابزار ارزان‌قیمت به شما امکان می‌دهد تا از تمام طول بلوک و حتی دو انتهای آن برای پرداخت قطعه‌ی خود استفاده کنید.

 

منبع: DIY NETWORK
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *