سنباده زدن صحیح ؛ قسمت دوم آماده سازی چوب قبل از رنگ

سنباده زدن صحیح ؛ قسمت دوم آماده سازی چوب قبل از رنگ

سنباده زدن صحیح ؛ قسمت دوم آماده سازی چوب قبل از رنگ

زدن راه و روش خود را دارد. این‌طور نیست که سنباده را در دست گرفته و به هر سویی روی قطعه بکشیم. در این مطلب روش صحیح این کار را به شما میگوییم و میگوییم که پس از سنباده زدن چگونه قطعه را تمیز کنید. با انجینیک همراه باشید.

سنباده زدن نقشی مهم و اساسی در کیفیت رنگ و ظاهر قطعات دارد و باید با دقت و طبق اصول و وسواس انجام گیرد. در این قسمت توضیح می‌دهیم که طریقه درست چوب چگونه است؟

سنباده زدن صحیح چگونه است؟

با بازرسی نزدیک از یک قطعه چوب متوجه می‌شوید که منافذی با الگوی خاصی در سطح چوب وجود دارد که به آنها بافت چوب یا رگه‌های چوب گفته می‌شود. همیشه در جهت رگه‌های چوب سنباده بکشید و هرگز عمود بر آن و یا در یک زاویه نسبت به رگه‌ها سنباده را حرکت ندهید. در هنگام کار بر روی لبه‌ها و گوشه‌ها نیز از این تکنیک استفاده کنید و را در راستای لبه حرکت دهید. خراش‌های ساخته شده روی چوب توسط ماسه‌های روی سنباده ظاهر قطعه را بسیار جذاب‌تر خواهد کرد و پس از رنگ آمیزی نیز جلوه‌ی آن را دوچندان می‌کند.

در هنگام سنباده زدن قطعه را طوری قرار دهید که سطح آن به‌صورت افقی و در ارتفاعی مناسب و راحت برای شما قرار گیرد. برای گرفتن نتیجه‌ای تمیز، بلوک کاغذ سنباده که در مطلب قبل معرفی شد را صاف نگه دارید و به‌طور محکم و با فشاری ثابت آن را به جلو و عقب در همان جهت رگه‌ها حرکت دهید. اعمال فشار بیش از حد و یا استفاده از گوشه‌های بلوک کاغذ سنباده موجب ایجاد ظاهری ناخوشایند در چوب خواهد شد. این قوانین برای هنگامی که از لرزان نیز استفاده می‌شود صادق است و باید رعایت شود.

گرد و غبار را از سطح قطعه پاک کنید

وجود خاک اره و گرد و غبار روی چوب پس از سنباده زدن باعث می‌شود در هنگام رنگ زدن مشکلاتی به وجود بیاید. هر پارچه‌ی کهنه‌ای مثل جوراب یا حتی برس خشک برای حذف گرد و غبار مناسب نیست. برای این کار باید از یک پارچه تنظیف حوله‌ای یا آستری نخی مخصوص استفاده کرد. پارچه را چند لا کنید و هر بار که هر طرف با گرد و غبار اشباع می‌شود، پارچه را دوباره باز می‌کند تا سطح تازه‌ای به نمایش در بیاید و با لایه‌ای جدید سطح قطعه را دوباره تمیز کنید.

برخی از گرد و غبارهای چوب که ناشی از سنباده است در هوا معلق می‌شوند، بنابراین عاقلانه است که در هنگام کار جلو دهان خود را با ماسک ذرات بپوشانید.

منبع: DIY NETWORK
کاغذ سنباده یا ابزار سنباده برقی؟ قسمت اول آماده سازی چوب قبل از رنگ
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *