ربات جهنده ای که با طراحی قدرتمندش میتواند ۱۰ برابر قد خود پرش کند

ربات جهنده ای که با طراحی قدرتمندش میتواند 10 برابر قد خود پرش کند

ربات جهنده ای که با طراحی قدرتمندش میتواند 10 برابر قد خود پرش کند

جهنده از انواع ‌هایی است که محققان و طراحان سعی دارند به بهینه‌ترین شکل برای مقاصد خاص بسازند. اما تجربه نشان داده که کلاً ‌ها وقتی بهترین شکل خود را پیدا می‌کنند که از نمونه موجودات زنده در طراحی آنها الهام گرفته شده باشد. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

همان طور که گفته شد اکثر ربات‌هایی که رفتارشان در طبیعت و موجودات زنده دیده می‌شود بهتر است در طراحی آنها از این موجودات الهام گرفته شود. قبلاً نیز ربات‌هایی که از موجودات زنده مثل هشت‌پا و … الهام گرفته شده بود را معرفی کرده بودیم.

اکثر روبات‌هایی که دارای پا هستند، تا حدودی کند و فربه‌اند و برای آنها حرکت روی سطوح ناهموار سخت و گاهی از اوقات غیر ممکن است. اما برای -1P UC Berkeley این طور نیست. این ربات جهنده برای بالا رفتن و حرکت سریع طراحی و ساخته شده است.

محققان اولین نسخه از این ربات جهنده را در ماه دسامبر منتشر کردند، اما در نسخه جدید این ربات، ریزپردازنده‌های کوچکی طراحی شده است که اجازهمی‌دهد ربات به سمت جلو حرکت کند و به اطراف نیز بچرخد. خلاقیت جالبی که در طراحی ربات Salto دیده می‌شود این است که او دارای یک “دم”ژیروسکوپیک است که به سمت جلو یا عقب حرکت می‌کند تا ربات بتواند به طورصحیح به زمین برسد و برای پرش بعدی آماده باشد.

به منظور بهبود توانایی پریدن در این ربات در طراحی آن از بسیاری از حیوانات الهام گرفته شده است به طوری که که می‌تواند جهش خود را تا چندین برابر قد خود افزایش دهد. حیوانات این کار را با کشیدن و ذخیره کردن قدرت در تاندون‌هاو سپس آزاد کردن همه قدرت در یک زمان انجام می‌دهند و Salto همین کار رامی‌کند، فقط به جای تاندون، فنر دارد.

نتیجه نهایی یک ربات جهنده کوچک شده است که تنها حدود ۱۰۰ گرم وزن دارد و حدود ۱۵ سانتیمتر بلندی، اما می‌تواند در حدود ۱٫۲ متر به هوا پرش کند.

منبع: POPULARMECHANICS
حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *