جانوس (JANUS) راه ارتباطی جدیدی برای ارتباط هر وسیله ای زیر آب

جانوس (JANUS) راه ارتباطی جدیدی برای ارتباط هر وسیله ای زیر آب

جانوس (JANUS) راه ارتباطی جدیدی برای ارتباط هر وسیله ای زیر آب

جانوس راه جدید ارتباط بین وسایل در هاست. این سیستم جدید که توسط ناتو ابداع شده است می‌تواند این امکان را فراهم کند تا نه‌تنها تمام وسایل در بلکه وسایل بیرون از آب را نیز با هم ارتباط داشته باشند. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

در عصر جدید که عصر و اتصال به اینترنت نام گرفته، تمام دستگاه‌های ما به‌طور مداوم با یکدیگر ارتباط دارند. تمام دستگاه‌های ما مثل تلفن همراه، لپ‌تاپ، تلویزیون، رادیو ماشین، ساعت هوشمند، بلندگو بلوتوث و یا سیستم‌های خانه هوشمند یا دستگاه‌های دیگری که قابلیت Wi-Fi دارند به هم متصل‌اند. همه این دستگاه‌ها دائماً در حال تبادل اطلاعات با یکدیگر و جهان گسترده هستند.

تمام این اتفاقات با استفاده از سیگنال‌های رادیویی انجام می‌شود. همه دستگاه‌ها با ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی در ‌های خاص ارتباط برقرار می‌کنند. اما چرا تماس‌های تلفن همراه با سیگنال‌های Wi-Fi تداخل نمی‌کنند؟ به‌طورکلی، استانداردهای توافق شده‌ای وجود دارد که معین می‌کند چه دستگاهی با چه فرکانسی کار کند. طیف‌های رادیویی با دقت بسیار بالایی تقسیم‌شده هستند، بنابراین انواع مختلف ترافیک فرکانسی در خطوط خود باقی می‌ماند و تمام داده‌ها می‌توانند دقیقاً به مقصد خود برسند.

چنین وضعیتی در زیر آب نیز وجود دارد. زیر دریا، زیردریایی‌ها، کشتی‌های تحقیقاتی، روبات‌ها، شناورها و برچسب‌های ردیابی روی حیوانات وجود دارند و همه آن‌ها باید ارتباط برقرار کنند. اما سیگنال‌های رادیویی در زیر آب‌ کار نمی‌کنند، بنابراین استانداردهای برقراری ارتباط رادیویی ثابت بی‌فایده است. در عوض، سیگنال‌های زیر آب از طریق امواج صوتی ارسال می‌شود، اما تا همین اواخر هیچ استانداردی برای دسته‌بندی امواج صوتی زیر آب وجود نداشت.

حال با پیشگامی ناتو استاندارد جدیدی برای سیگنال‌های زیر آب تعیین‌شده است. نام این استاندارد JANUS است. جانوس نام یکی از خدایان رومی است. سیستم جدید، محدوده فرکانس‌های ارتباطی زیر آب را پارتیشن‌بندی می‌کند و ارتباطات وسایل زیر آب را برقرار می‌کنند.

پروتکل JANUS یک فرکانس تک -۱۱٫۵ کیلوهرتز- ایجاد می‌کند که برای برقراری ارتباط اولیه بین دو وسیله و نیز برای اعلام حضور آن وسیله به همه دستگاه‌های مجاور، تعیین‌شده است. هنگامی‌که دو وسیله زیر آب با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به فرکانس‌های مختلف برای برقراری ارتباط گسترده‌تر تبدیل شوند.

Janus در حال راه‌اندازی یک‌راه برای برقراری ارتباط در زیر آب است. با توجه به این استاندارد جدید، همکاری‌های جدیدی در حال حاضر امکان‌پذیر شده است. تمام ناوگان روبات‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، شناورها می‌تواند سیگنال‌ها را از هوا دریافت کرده و به آب ارسال کند و همه می‌توانند سرانجام با یکدیگر صحبت کند.

منبع: PAPULAR MECHANICS

حمید هاشمی
حمید هاشمی
با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در زمینه کامپوزیت های پلیمری فعال هستم و در کنار همکاران خوبم در انجینیک به انتشار محتوای مفید در حوزه‌ی مهندسی مکانیک و شاخه‌های وابسته آن مشغول هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *